Çinli Öğrencilere Çiple Takip Dönemi

Dünya'nın en kalabalık ülkelerinden olmasına rağmen takip sistemi konusunda başarısını kanıtlayan Çin yönetimi, ülkenin güneyindeki 10'dan fazla okulda öğrencilerin üniformalarına çip yerleştirerek velilere bilgi göndermeye başladı.

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organlarından Global Times'ın detaylandırdığı haberde Guicou eyaleti ve Guangşi Cuang Özerk Bölgesi'nde başlayan çip takip sistemi sayesinde küçük yaştaki öğrencilerin nerede olduğu tespit edilebilecek. Öğrencilerin üniformalarına yerleştirilen çipler sayesinde takip içerisinde olacak Çin okulları, anlık giriş çıkış saatlerini kontrol edecek.

Öğrenci Üniformasını Çıkarırsa Ne Olacak?

'Akıllı üniformalar' olarak adlandırılan yeni nesil kıyafetlerin öğrenci güvenliğinde de önemli bir yeri bulunuyor. Üniformanın omuz kısmına yerleştirilen çip sayesinde öğrencilerin ders saatleri içerisinde okula giriş çıkışları ile yerlerinin kayıt edilmesi ve bu bilgilerin velilerle paylaşılması planlanıyor. Ayrıca öğrencinin illegal bir şey yapması veya kıyafetini çıkarması algılanıyor ve güvenlik kameralarının otomatik alarmı öğrenciyi deşifre edebiliyor.

Guizhou Guanyu Technology Company'nin geliştirmiş olduğu üniformalar şimdiden 10'dan fazla okulda kullanılmaya başlamışken şirket yetkilisi Yüen Biçang, öğrencileri ders saatleri dışında takip etmek istemediklerini ifade etti. Ülke içerisinde kameralarla vatandaşlarını takip eden Çin yönetimi, öğrencilerini de sıkı takibe almaya başlıyor.

Konu hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Öğrencileri takip etmek ve bir şekilde kendilerini baskı altında hissettirmek doğru bir hareket mi?