Çinli Şirketten Google Translate'e Rakip Geliyor

Çin'in en büyük şirketlerinden biri olan Baidu, halihazırda Google ile pek çok alanda rekabet içerisinde. Fakat şirket yeni projesi STACL ile Google'a anlık çeviri alanında da rakip olmak istiyor. STACL'ın Çince - İngilizce'de etkili olması bekleniyor.

Özellikle son yıllarda çeviri alanında pek çok şirket ile rakip olan Google, hiç şüphesiz açık ara daha fazla kullanılıyor. Ancak Google Translate'in yetersiz kaldığı ve anlamlı çeviriler sunamadığı alanlarda ise Çinli Baidu'nun projesi devreye girecek gibi gözüküyor. Yapay zeka desteğiyle çalışacak olan STACL, anlık çeviri özelliğiyle dikkat çekiyor.

Fransızca ve İspanyolca gibi birbirine yakın dillerle uğraştığınızda tek bir kelimeden sonra anında çeviri yapabileceği dile getirilen STACL'ın asıl hedefinde ise Çince ve diğer diller arasındaki çeviri yer alıyor. Ancak yine de Çince'den İngilizce'ye karmaşık bir çeviri olduğu için sistemin daha uzun süre bekleyeceğini ve doğruluğunun azalabileceğini söylemek mümkün.

Çince ve İngilizce Çevirilerde Ön Plana Çıkabilir

Google'ın hayli kısıtlı olarak kullanıldığı ülkede Baidu'nun farklı alanlara yönelmesinin bir şans olmadığını belirtmek gerekiyor. Özellikle Çin'e gelen turistler için veya Çince - İngilizce çevirilerde ön plana çıkması beklenen yeni projenin ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor.