Çinli Teknoloji Firması, 195 Gigapiksellik Fotoğraflar Çekebiliyor

195 Gigapiksel Fotoğraf 1

Çin merkezli teknoloji firması Bigpixel Technology Corporation, geliştirdiği son teknoloji kameralarla kilometrelerce uzaktan arabaların plakalarını ve hatta insanların yüz ifadelerini inceleyebiliyor. Çünkü söz konusu kameralar 195 gigapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor. 1 gigapikselin 1 milyar piksele eşit olduğunu da hatırlatalım.

Hükümetin de desteğini alan Bigpixel Technology Corporation firması, kamera teknolojilerindeki çözünürlük çıtasını oldukça yukarılara taşıdı. 2014 yılında çektiği 24.9 milyar piksellik fotoğraflarla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran şirket, şimdi de 195 gigapiksel çözünürlüğündeki fotoğraflarla gündem oldu.

Şangay’daki Oriental Pearl Tower’ın tepesinden çekilen fotoğraf, sosyal medyada da yoğun bir şekilde paylaşılıyor. Yaklaşık 500 metre yüksekliğindeki televizyon kulesi üzerinden çekilen devasa çözünürlüklü bu fotoğraf sayesinde, bölgenin son derece ayrıntılı panoramik görüntülerine bakılabiliyor.

195 Gigapiksel Fotoğraf 2

Fotoğrafın 195 gigapiksellik inanılmaz çözünürlüğü sayesinde, caddedeki araçların plakalarını okumak ya da kaldırımda yürüyen insanların yüz ifadelerini incelemek bile mümkün hale geliyor. Bigpixel Technology Corporation’ın çektiğini mega çözünürlüklü panoramik fotoğraflar arasında, Kuzey Kore, Puket Adası, Hong Kong, Shenzen, Macao ve Tiananmen Meydanı gibi farklı yerleri gösteren fotoğraflar da bulunuyor.

Çok uzak mesafelerden en ince ayrıntıları yakalayabilen bu teknoloji ve Bigpixel Technology Corporation firması Çin hükümeti tarafından da destekleniyor. Hükümet desteği olması ise kafalarda bazı soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Çin, yüz tanıma sistemlerini ulusal güvenlik sistemleriyle entegre etme çalışmaları da yapıyor. Dolayısıyla süper ayrıntılı bu fotoğrafların sadece turistik amaçlarla kullanılmadığı bilinen bir gerçek.

Bigpixel Technology Corporation firması tarafından çekilen bu süper ayrıntılı fotoğraflara bigpixel.cn adresinden ulaşabilir ve fotoğrafları en ince ayrıntısına kadar zoom’layarak inceleyebilirsiniz.