Çinli Telefon Devi Kapanmak Üzere!

ZTE kapanıyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük telefon üreticilerinde bir tanesi olan ZTE, hiç beklenmedik bir açıklama yaptı.

Yakın zaman önce NETAŞ’ı satın alarak Türkiye’ye de yatırım yapan şirket, ABD yaptırımları sonrası faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

ZTE yasak

Her yıl milyonlarca telefon üreten Çin’in en büyük ikinci telefon üreticisi konumundaki ZTE, Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımlar sonrasında ana faaliyetlerini durdurma kararı aldığını resmi olarak açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri geçen ay, Amerikalı şirketlerin ZTE’ye parça ve yazılım satışını yedi yıl süreyle yasaklayan bir karar almıştı. Karar sonrasında şirketin tedarik zincirinin bozulduğu ve özellikle yazılım tarafında büyük sıkıntıya düştüğü haberleri yapılmıştı. Kararın gerekçesiyse ZTE’nin ambargo altında olan İran’a Amerika’da üretilen malları göndermesi olarak gösterilmişti.

Şok etkisi yaratan kararın açıklanmasından sonra ZTE cephesi, bu kararın adil olmadığını belirten açıklamalar yapmış ve ZTE Corp’un varlığının kararın ardından sonlanabileceğini söylemişti. Yasağın kaldırılması için ABD Ticaret Bakanlığına başvurularda bulunan ZTE, istediği tepkileri henüz alamamıştı. ZTE, girişimlerinin sonuçsuz kalmasıyla birlikte ekonomik zarara uğramamak adına ana faaliyetlerini durdurma kararı aldığı duyurdu ve süreci takip edeceklerini kaydetti.