Cinsiyetçi Bir Mesaj, Tüm Google Camiasını Karıştırdı

Cinsiyetçi Bir Mesaj, Tüm Google Camiasını Karıştırdı

Erkek bir mühendisin yolladığı cinsiyetçi mesaj, Google'da büyük karmaşaya sebep oldu.

Google'da şirket içi bir yazışmada, üst düzey görevlerde kadınların daha az bulunmasının sebebini kendince açıklamaya çalışan bir çalışanın yazdığı mesaj, genel anlamıyla değerlendirildiğinde; erkek ve kadın arasındaki biyolojik farklardan dolayı böylesi durumun oluştuğunu ifade ediyordu. Ünlü teknoloji web sitesi Gizmodo'da tamamı yayınlanan söz konusu 10 sayfalık mesaj, Google+'ta da paylaşıldı. (Söz konusu haber linki)

Genel kanıya göre, Google'ın tam da ABD Çalışma Bakanlığı tarafından "kadınlara maaş ayrımcılığı yaptığı" sebebiyle mercek altına alındığı sıkıntılı dönemine denk gelen bu mesaj, dev şirketin işini hiç de kolaylaştırmıyor.

Bu yazışma, Google yöneticilerinden Danielle Brown'un, Motherboard internet sayfalarına yaptığı, "Çeşitlilik ve kapsama, koruduğumuz değerlerimizin ve kültürümüzün önemli bir parçası. Bu iki kavramın şirketimizin başarısı için kritik olduğu tartışmasız ve uzun vadede onların arkasında duracağız ve onlara bağlı kalacağız." demeci ile de kolay kolay unutulacakmış gibi durmuyor.

Google içerisindeki suların kolay kolay durulmayacağı bir gerçek, çünkü şirket bundan 3 yıl kadar önce, bu lekeden kurtulabilmek adına 50 milyon dolarlık bir girişim başlatmıştı, ama bu iddialardan hala sıyrılamadı. Google'ın bu lekeden kurtulabilmesi için daha biraz daha kasanın ağzını açması gerekebilir.

Google 1 Milyar Avroluk Ceza Ödemekten Son Anda Kurtuldu

YORUMLAR