Cinsiyetçi İleti Paylaşan Google Mühendisinin İşine Son Verildi

Cinsiyetçi İleti Paylaşan Google Mühendisinin İşine Son Verildi

 

Google, şirkette cinsiyet ayrımı yapıldığını iddia eden ve konuyla ilgili bir iletiyi şirket bünyesi içinde paylaşan mühendisini işten çıkardı.

James Damore'yu isimli mühendis, Bloomberg'e gönderdiği bir e-posta ile şirkete karşı yönelttiği suçlamaları ve işine bu yüzden son verildiğini de doğruladı.

Damore, "Google'da, örtülü (bilinçsiz) veya açık bir şekilde önyargıların kadınları teknoloji departmanlarında lider olmalarını engellendiğini düzenli olarak söylüyoruz. Sebeplerini de açıklıyoruz." diye yazmış ve konuyla ilgili detaylı bir iletiyi de viral olarak iç yazışmalarında paylaşmıştı. Mühendisin bu iletisi, daha sonra Gizmodo ve benzeri çeşitli teknoloji yayınlarında da haber olarak yayınlanmıştı.

Tamindir.com sayfalarında da Cinsiyetçi Bir Mesaj, Tüm Google Camiasını Karıştırdı başlığı altında yayınlanan bu haber sonrası Google'ın tepkisi gecikmedi. Çünkü mesaj; Google'da şirket içi bir yazışmada, üst düzey görevlerde kadınların daha az bulunmasının sebebini kendince açıklamaya çalışıyor ve genel anlamıyla değerlendirildiğinde, erkek ve kadın arasındaki biyolojik farklardan dolayı böylesi durumun oluştuğunu ifade ediyordu.

Google, bu haber kamuya mal olduktan sonra yapılan bu davranışı ve mesnetsiz iddiaları kınadı, bununla da kalmayan şirket, "Cinsiyete ilişkin yanlış varsayımlar geliştirdiği" iddiasıyla "Bu iddialar, şirketin onayladığı, desteklediği veya teşvik ettiği bir bakış açısı değil" savına dayanarak çalışanın işine son verdi.

Pazartesi günü (7-08-2017), Google CEO'su Sundar Pichai, "Bir grup meslektaşımızın, biyolojik olarak bu işe uygun hale getiren özelliklere sahip olduğunu iddia etmek, belki rahatsız edici olmayabilir, tamam" diyerek, "Ancak, söz konusu iletinin not bölümlerinde kullanılan üslup ve iddialar 'Davranış Kurallarımızı' ihlal ediyor ve iş yerimizde zararlı toplumsal cinsiyet kalıplarının var olduğunu ima ederek çizgiyi aşıyor." dedi.

Cinsiyetçi Bir Mesaj, Tüm Google Camiasını Karıştırdı

Sonunda Silikon Vadisi Cinsiyetçilik İddialarına El Atıyor


YORUMLAR