Clash of Clans'ın Geliştiricisi Finlandiya'nın Vergi Gelirlerini Katladı

Clash of Clans'ın Geliştiricisi Finlandiya'nın Vergi Gelirlerini Katladı

Son dönemlerin en popüler oyunlarının geliştiricisi Supercell’in merkezi Finlandiya’da bulunuyor. Dolayısıyla şirket, elde ettiği gelirlerden sonra ödemesi gereken vergileri de Finlandiya hükümetine ödüyor. İşte o vergiler, Finlandiya’nın vergi gelirlerini beşte bir oranında arttırmış.

Panama Belgeleri ile dünya gündemi bir anda zenginlerin vergi ödemelerine kaymıştı. Ülkelerinde milyar dolarlar kazanan kişilerin, daha az vergi ödemek için attıkları taklalar bir bir gün yüzüne çıkmıştı. Böylesine bir ortamda Supercell’in ödediği vergilerle ilgili haberler ise hala iyi insanların varlığını bir kez daha kanıtladı.

Mobil platformlarda oynanabilen Clash of Clans  isimli oyunla büyük sükse yakalayan Supercell, aynı başarıyı Boom Beach isimli başka bir oyunuyla daha devam ettirmeyi bilmişti. Bu iki oyunun ardından çıkan Clash Royale ise işin tuzu biberi olmuş ve her gün milyonlarca dolar kazanan şirketin gelirlerini katlamayı başarmıştı.

2015 yılında 2,3 milyar dolarlık gelir elde etmeyi başaran oyun geliştiricisi, Finlandiya’nın da yüzünü güldürdü. Supercell’in sadece üç oyunuyla yakaladığı başarı, ülkenin bütün vergi gelirlerini beşte bir yani %20 oranında arttırdı. Böylesine büyük gelirler elde edebilen Supercell’in satılacağına dair de dedikodular ortaya atılmıştı. Bu dedikodulara göre şirketin fiyatı 5 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Her Gün 100 Milyon Kişi Clash Royale Geliştiricisi Supercell'in Oyunlarını Oynuyor

Clash Royale İçin 12 Bin Dolar Harcadı

Clash Royale Milyar Dolar Kazandırabilir

YORUMLAR