CloudFlare DNS'ler Çıktığı Gibi Türkiye'de Engellendi

CloudFlade yeni DNS

İnternet sitelerinin daha sağlıklı çalışabilmesi için çeşitli DNS hizmetileri sunan CloudFlare, yaptığı açıklamayla herkes tarafından kullanılabilen yeni DNS sunucularını tanıttı. Yeni ClodFlade DNS adresleri, açılır açılmaz Türkiye’de engellendi.

DNS (Domain Name System), tarayıcınızda girmek istediğiniz internet sitelerinin isimlerini belirli IP adreslerine yönlendirmek için kullanılan bir sistem. İnternete bağlanmaya çalıştığınız sırada modeminiz DHCP yoluyla servis sağlayıcınızın size verdiği DNS adresleri üzerinden internet sitelerine ulaşırken, yasaklı sitelere girmek ya da internet servis sağlayıcılarının DNS sunucuları aracılığıyla bilgi toplamasını engellemek için harici DNS sunucularına ihtiyaç duyulabiliyordu. 

Bugüne kadar kullanıma açılan OpenDNS ve Google DNS gibi servisler hızlarıyla ön plana çıkmışlarken CloudFlare, yaptığı açıklamayla birlikte en hızlı DNS servisini tanıttı. 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 adresleri üzerinden bağlanabilen yeni DNS sunucuları, interneti hızlandırdığını iddia ederken, performansıyla şimdiye kadar tam not almayı başardı.

CloudFlare Türkiye'de Engellendi

CloudFlare tarafından kısa bir süre önce devreye alınan yeni DNS sunucuları, kullanıma açılır açılmaz Türkiye’de engellendi.

Yakın zaman önce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, DNS ve VPN servislerini engelleme adına çeşitli önlemler aldıklarını açıklamıştı. İlk engelleme haberlerinden bir tanesi, birçok kullanıcıyı heyecanlandıran CloudFlare DNS adreslerine getirildi. Halihazırda Türkiye’den DNS sunucularına erişim mümkün olmazken, yakın zaman sonra bir değişiklik yapılması durumunda, DNS sunucularını kullanmak için DNS Ayarlarını Nasıl Değiştirebilirsiniz? yazımıza göz atabilirsiniz.

 

YORUMLAR