CloudFlare: Tor Kullanıcılarının Büyük Çoğunluğu Kötü İşler Peşinde

CloudFlare: Tor Kullanıcılarının Büyük Çoğunluğu Kötü İşler Peşinde

Tor, bildiğiniz gibi internet dolaşımında kimliksizlik gezinebilmeyi vaat eden bir tarayıcı. Chrome veya Firefox'un aksine sizin kim olduğunuzla ya da hangi sitelere girdiğinizle ilgilenmiyor. 

Kullanıcısına dair herhangi bir kayıt tutmayan ve bilgisayara da herhangi bir izdüşüm bırakmayan Tor tarayıcı, işte bu sebeplerden ötürü büyük çoğunlukla kötücül işler için kullanılıyormuş. Çok uzun süredir sunucu ve domanin hizmeti veren CloudFlare isimli şirket, Tor kullanıcılarına dair beklenmedik bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre şirketin sunucularında yer alan sitelere ulaşmaya çalışan Tor kullanıcılarının yüzde 94'lük kısmı, iyi düşüncelerle orada bulunmuyor.

Tor tarayıcı nasıl kullanılıyor?

Böylesine bir açıklamadan sonra Tor kullanıcılarının, yasa dışı sitelere ulaşma derdinde oldukları düşünülebilir. Aslında açıklama bundan ziyade, Tor üzerinden CloudFlare sunucuların üzerinde yer alan internet sitelerine zarar vermeye çalışılmasını açıklamaya çalışıyor. Yani bir internet sitesine zarar vermek -örneğin hacklemek- isteyen kişiler, büyük çoğunlukla Tor'u tercih ediyor.

Bunun sadece kendi sunucularıyla da alakalı olmadığını söyleyen CloudFlare, şöyle bir örnek vermiş: "Project Honey Pot'un verilerine göre; bir yıl içerisinde gönderilen spam kategorisindeki elektronik postaların hepsi Tor kaynaklı. Keza yaklaşık 6.5 milyon istenmeyen mesaj yine Tor kaynaklı olarak, internet kullanıcılarına ulaşıyor."

Tor tarayıcı ne işe yarıyor?

Tor üzerinden gelen bütün erişimleri engellemek de CloudFlare gibi sunucu hizmeti veren şirketler için çözüm olmuyor. Bunun için de şöyle bir açıklama yapmış CloudFlare yetkilileri: "Bizimle güvenlik anlaşması imzalayan müşterilerimiz olduğu için, bu tehlikeyi es geçemeyiz. Yine de Tor'un yararlı bir tarayıcı olduğunu ilk elden deneyimlemiş bulunuyoruz. İnterneti engelleyen baskıcı rejimlerin elinden kurtulmak isteyen insanlar, Tor sayesinde kaçış yolu bulabiliyorlar." Yani şirket, Tor'u tamamen engellediğinde böylesine yerlerde yaşayan insanların haklarını elinden alacağını düşünüyor. Dahası bu yolla barındırdıkları internet sitelerinin trafiklerinde de büyük bir düşüşe gitme olasılıkları bulunuyor. Haliyle sunucu şirketleri büyük bir paradoksun içinde kalmış oluyorlar.

Tor tarayıcıyı kullanmak zor mu?

Paradokstan çıkma işini ise müşterilerine bırakmış CloudFlare. Kullandığı yeni bir sistemle birlikte, sunucularda internet sitesi bulunan kullanıcılar, Tor üzerinden gelen bağlantı isteklerini denetleyebiliyolar. Böylece Tor kullanarak, "X" isimli internet sitesine bağlanmaya çalışan kullanıcı, karşısında müşterinin seçtiği bir "robot musun?" testi buluyor. Bağlanılmak istenilen site, ancak bu test geçilirse açılıyor. Yine bu Tor kullanıcıları için tam bir eziyet. Çünkü bu uygulama yaygınlaşırsa, her girdikleri internet sitesinde bunu yapmak durumunda kalacaklar.

CloudFlare'in bir başka çözümü ise .onion için ayrıca internet siteleri düzenlemek. Daha doğrusu "tamindir.com" için yapacakları bir düzenleme ile Tor kullanıcıları "tamindir.com" yerine "tamindir.onion" adresini görüntülecekler. Böylece asıl site herhangi bir baskı altında kalmayacak ve Tor kullanıcıları da rahatça internette gezebilecekler. 

Tor Ağını Hackleyen 1 Milyon Dolar Kazanacak!

Tor Messenger Yayınlandı, Hemen İndirin

YORUMLAR