Çocuk Eğitiminde Steve Jobs Yöntemi Öneriliyor

Çocuk Eğitiminde Steve Jobs Yöntemi Öneriliyor

Pedagoglar küçük yaşlarda çocukların teknolojik cihazlarla tanışmasını tavsiye etmiyorlar. Danışmanlar bu konuyla ilgili en önemli örnek olarak Steve Jobs’un tutumunu gösteriyorlar.

Apple’ın kurucusu, teknolojik dahi Steve Jobs pedagoglar tarafında ailelere örnek olarak gösteriliyor. Steve Jobs ile yapılan bir röportajda New York Times’ın ‘Nasıl çocuklarınız iPad’i sevdiler mi?’ sorusuna, ‘Onlar cihazı görmediler, evde teknolojiyi sınırladık, onların çocukluklarını yaşamalarını istiyoruz’ cevabı, pedagogların ailelere örnek davranış olarak gösterdikleri bir belge oldu.

Tamindir sayfalarında daha önce biz de Akıllı Teknolojiler ve Stresli Çocuklar yazımızda konuya değinmiş ve çocuklara teknolojiyi erken tanıtmanın zararlarından bahsetmiştik.  Pedagoglar iPad’in yaratıcısı olarak bilinen Steve Jobs’un bile çocuklarını teknolojiden uzak tutmasını, hiç bilgisayar olmayan bir okulda okutmasını, doğa ve sosyal yaşamdan uzaklaşmamalarını sağlamasını teknoloji çağında zor ancak örnek bir tutum olarak tüm ailelere öneriyorlar.

Teknolojik cihazların çocuklar üzerinde bağımlılık yarattığı tezi hiçbir zaman çürütülemedi. Aksine bazı klinik sonuçlar bu tezi daha da güçlendiriyor. Her ne kadar Türkiye’de ‘kimse iPad’ini zaten çocuğuna vermez, alet çok pahalı’ görüşü hakim olsa da, bu durum tüm aileleri ve elektronik cihazları kapsamıyor, çocukların hayal gücü ve yaratıcılığı teknolojik cihaz bağımlılığıyla istenmeden de olsa kısıtlanıyor.

Steve Jobs'tan 9 Özlü Söz

Steve Jobs Hala Apple'ı Yönetiyor Olsaydı Ne Olurdu?

Steve Jobs ve Tim Cook Dostluğunda Şok Edici Detaylar Ortaya Çıktı

YORUMLAR