Çocuk Mumya, Çiçek Hastalığı Virüsünün Tarihini Aydınlattı

Çocuk Mumya, Çiçek Hastalığı Virüsünün Tarihini Aydınlattı

Litvanya'nın başkenti Vilnus yakınlarında bulunan ve 1643-1655 yılları arasında mumyalandığı düşünülen bir çocuğun üzerinde bulunan çiçek hastalığı virüsü, tarihe ve çiçek hastalığı virüsüne dair bildiklerimize büyük katkı yaptı.

Daha önce Mısır'da bulunan ve M.Ö. 3000 yıllarına ait olan firavun mumyalarının bazılarında çiçek hastalığının kalıntılarına rastlanmıştı. Litvanyalı ve Fin araştırmacıların yaptığı arama sonucunda, Litvanya'da bir kilisenin altında bulunan ve 1643-1655 yılları arasında bir zaman diliminde mumyalandığı düşünülen çocuğun üzerinde bulunan çiçek virüsü kalıntıları, hastalığın tarihine dair bilgilerimizi değiştirdi.

Çocuk mumyasında bulunabilecek hastalıkları incelemek isteyen araştırmacılar, mumyanın DNA'larında tespit ettikleri virüs kalıntılarını Kanada’daki McMaster Üniversitesi'nin laboratuvarına gönderdiler. Yapılan araştırmalar sonucunda mumyada tam olarak çiçek virüsüne rastlanmadı; ancak bu virüste çokça bulunan variola tespit edildi. Günümüzde çiçek hastalığına yakalanan bir çocukta görülemeyecek kadar çok variola bulunması ise o dönemdeki hastalığın, kendisini kopyalama yetisinin çok fazla olmasına bağlandı.

Antik virüs ile günümüz virüsü arasında birçok farklı nokta tespit eden bilim adamları, antik virüsün uğradığı bir mutasyonun ardından günümüzdeki haline büründüğünde hem fikirler. Yine de daha önce Mısır'da bulunan çiçek örnekleri ile Litvanya'da tespit edilenlerin birbirinden çok farklı olması ve Litvanya'dakilerin ölümcül özelliklerinin bulunması, bu virüsün 1530 ile 1654 yılları arasında ölümcüle doğru mutasyona uğradığını kanıtlıyor. Bu bulgudan sonra antik virüsten günümüze bir soy ağacı çıkarmayı başaran bilim adamları, böylece bu virüsün nasıl mutasyona uğradığına dair tespitler yapabilmeyi de umut ediyor.

Bilim İnsanları Köpek Burnunu Taklit Etti

Araştırmacılar Zekayı Açıklayan Algoritmayı Bulmuş Olabilirler

Araştırmalar Elektronik Sigaraların Zararlı Olduğunu Ortaya Çıkardı

YORUMLAR