Çocukların Oynadıkları Oyunlara Dikkat!

Çocukların Oynadıkları Oyunlara Dikkat 1

Günümüzde bilgisayar, mobil ve konsol oyunları çocukların vazgeçilmez eğlence araçları haline geldi. Fakat çocukların yaşına uygun olmayan bazı oyunlar, çocukların istenmeyen içeriklerle karşılaşmalarına neden oluyor. Özellikle bazı oyunlarda çocuklar için kötü örnek olabilecek içeriklere çok sık yer veriliyor.

Oyunların artık mobil platformlarda da yaygınlaşmasıyla, ailelerin çocuklarını kontrol etmesi daha da zorlaştı. Ailelerin bu konuda en çok dikkat etmesi gereken şey ise oyunların çocuklarının yaşlarına uygun olup olmadığı. İndiroyunu.com baş editörü Uğur Yurt da çocukları bekleyen tehlikeler hakkında aileleri uyardı. Bu tehlikeler arasında argo dil kullanımı, müstehcenlik ve aşırı şiddet gibi çocuğunuzun maruz kalmasını hiç istemeyeceğiniz durumlar bulunabiliyor.

Çocukların oynadıkları oyunları inceleyen ve bu oyunları yaş gruplarına uygunlukları açısından değerlendiren Yurt, "Çocuklarınızın oynadığı oyunları PEGI ve ESRB gibi yaşlara göre derecelendiren bağımsız kurumlar bulunuyor, çocuklarınızın yaşına göre oynadığı oyunları bu kurumlar üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Örnek olarak; çocukların çok oynadığı Grand Theft Auto 5 oyununun yaş derecelendirmesi 18, oyunun içinde aşırı derecede argo, uyuşturucu kullanımı, cinsellik ve aşırı şiddet bulunuyor ama maalesef bu oyunu ülkemizde oynayan çocukların yaşları çok küçük yaşlar olabiliyor. Yine bu tip oyunların neredeyse tamamı 16 yaş üzeri için derecelendiriliyor." diye konuştu.

Çocukların Oynadıkları Oyunlara Dikkat 2

Son yıllarda çocukların oyun oynamalarının yanında oyun videoları izlemeye başladığını da belirten Yurt, "Artık çocuklar oyun oynamak kadar oyun oynayanların çekmiş olduğu oynanış videolarını da izlemekten zevk alıyor. Bu oynanış videolarını çekenler çoğunlukla ilgi çekici, komik olabilmek ve daha fazla takipçi kazanabilmek adına videoları çekerken küfürler ve en iyi ihtimalle argo bir dil kullanıyor. Çocuğunuzun internette bu tip videoları izleyip uygun olmayan bir dile maruz kalmaması neredeyse kaçınılmaz." ifadelerini kullandı.

Çocukların oyunları yasal olmayan yollardan korsan yazılımlarla elde edebildiğini ve bunun suç olduğunu söyleyen Yurt, bu durumun çocukların gelişimini olumsuz etkileyebileceğini ve çocukları suç işlemeye alıştırabileceğini belirtiyor.

Çocukların sıklıkla oynadığı bazı popüler oyunların yaş sınırlaması şu şekilde;

  • Minecraft - 7 yaş
  • Mafia 3 - 18 yaş
  • GTA San Andreas - 18 yaş
  • Need for Speed Payback - 12 yaş
  • Counter Strike - 16 yaş
  • PUBG - 16 yaş
  • Diablo - 16 yaş
  • The Sims 4 - 12 yaş