Çocuklarını Satıp Parayı iPhone'a Bastılar! (Bu Bir Şaka Değil)

Çocuklarını Satıp Parayı iPhone'a Bastılar! (Bu Bir Şaka Değil)

Eğer Apple tarafından geliştirilmiş ve piyasaya sürülmüş teknolojik cihazlara duyduğunuz ilgi "biraz" sınırları aşıyorsa bu olaya dikkatinizi vermenizde fayda var. Ülkemizde insanların birikmiş borçlarını ödemek için böbreklerini sattığına tanık olmuştuk. Biz bu tür kararları sorgularken karşımıza çok daha trajik ve bir o kadar da absürt bir olay çıktı.

Haberimize konu olan olayın Çin'de gerçekleşmiş ve bu olayda insan ticaretine girilerek teknoloji bağımlılığının sınırları ciddi derecede aşılmış. Söz konusu olayın kahramanları ise 19 yaşında bir baba, yasal olarak reşit olmayan bir anne ve sadece 18 günlük olan bir bebek. Teknoloji bağımlılıklarını bir adım öteye taşıyan genç çift yeni doğmuş bebeklerini internet üzerinden satışa çıkartarak alıcılara ulaşmaya çalışmışlar. Çift bu iş için Çin'de yaygın olarak kullanılan bir mesajlaşma servisini tercih etmiş.

Bebek için iPhone ve motosiklet talep etmişler

Genç çift yeni doğmuş bebeklerine alıcı bulduktan sonra alıcıyla buluşarak ödemeyi tamamlamışlar. Elde ettikleri parayla iPhone ve motosiklet satın almayı planlayan çift polis takibi sonucu ele geçirilmiş ve mahkemeye çıkartılmış.

Çiftin mahkemedeki savunması da bir hayli ilginç. Bebeğin genç annesi kendisinin de benzer bir şekilde evlatlık olduğunu, yaşadıkları bölgede çocukların başkalarına yetiştirmek üzere gönderilmesinin yaygın bir uygulama olduğunu ve yaptıkları şeyin yasa dışı olduğunu bilmediğini iddia ediyor. Bebeğin babasının çocuğunu annesinin bilgisi olmadan satışa çıkarmış olması ve annesinin bu durumdan rahatsızlık duymuyor oluşu ise bir başka dikkat çeken nokta.

Duruşma sonucu çocuğun babası 3 yıl hapis cezasına, annesi ise 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılmış. Fakat anne halen öğrenim görmeye devam ettiği için bu cezası askıya alınmış. Bebeği satın alan şahıs ise mahkemeyi öğrendiğinde polise teslim olmuş. Bebeğin, biyolojik anne ve babasının maddi durumunun kötü olması nedeniyle bebeği satın alan şahısta kalmasına karar kılınmış. Bebeği satın alan şahsın herhangi bir ceza alıp almadığı ise bilinmiyor.

Böbrek Sattıran, Yuvalara Ateş Salan Bilgisayar Oyunları

YORUMLAR