Çoğumuzun İlk Göz Ağrısı Linux 25 Yaşında

Çoğumuzun İlk Göz Ağrısı Linux 25 Yaşında

25 Ağustos 1991’de Linus Benedict Torvalds bir duyuru yaptı. Torwalds’ın  comp.os.minix newsgroup üzerinden yaptığı bu duyuru Linux’ın hayata geçirildiğinin ilanıydı.

Uzun zaman boyunca özgür programcılığın bayrağı olan Linux işletim sistemi ve tabii ki o sevimli pengueni bu 25’inci yaşını kutladı. Finlandiyalı bir üniversite öğrencisi olan Linus Torvalds’ın, daha eski işletim sistemlerinden biri olan UNIX'ten esinlendiği Linux’un ilk sürümü 0.01 adı altında 17 Eylül 1991'de internetten yayınlandı.  

Linux başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere Apple, Sun Sparc işlemcili iş istasyonları, Alpha işlemcili kişisel bilgisayarlar, MIPS, PowerPC, HP PA-RISC ve ARM mimarilerinde çalıştırıldı ve kabul görmeye başladı. Zaman içinde  Linux, doğrudan TCP/IP desteği verdiğinden dolayı, TCP/IP temelli bilgisayar ağlarında hem istemci hem de sunucu olarak yaygın kullanım buldu. Özellikle web sunucularında güvenlik açığı olmaması yüzünden, sunucuların üzerine kurulması için tercih edilen bir işletim sistemi oldu.

Günümüzde Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleri büyük bir kitle tarafından genel olarak "Linux" adıyla anılıyorlar. Diğer yandan Özgür Yazılım Vakfı ve çeşitli özgür yazılım toplulukları, bir işletim sistemi olarak Linux'dan bahsederken, GNU araç ve yazılımlarını barındırıyor olması nedeniyle "GNU/Linux" tanımını kullanıyorlar.

Bilmeniz Gereken Temel Linux Komutları

Linux Kullananlar İçin En Temel Uygulamalar

YORUMLAR