Çok Selfie Çekenler Düşündükleri Kadar Güzel Görünmüyorlarmış

Çok Selfie Çekenler Düşündükleri Kadar Güzel Görünmüyorlarmış

Bütün Instagram ve Snapchat profilinizi kendi selfieleriniz ile doldurduysanız, ne kadar güzel/yakışıklı olduğunuzu bir kez daha gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Çünkü son yapılan araştırmalardan bir tanesi, düşündüğünüz şeyin çok yanlış olabileceğini ortaya koydu.

Toronto Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmanın ana konusu selfie ve selfie çekenlerdi. Araştırmayı yapan öğretim üyeleri, çok selfie çekenlerin kendilerine dair görüşlerini araştırdılar. Vardıkları sonuç ise birçoğumuzu ters köşe yapacak cinstendi: Çok selfie çekenler, düşündüklerinden daha az güzel ya da yakışıklılar. Yani bütün profilinizi selfie'leriniz ile doldurmuş biriyseniz, maalesef düşündüğünüz kadar hoş görünen biri olmayabilirsiniz.

Araştırmacılar, yine aynı üniversitede eğitim gören 198 öğrenciyi bir araya getirdi. Bu öğrencilerden 100 tanesi kendisini çok selfie çekenler arasına koydu. 98 tanesi ise o kadar da çok selfie çekmeyenlerden oluşuyordu. İki grup öğrencinin her birisi için fotoğraflar çekildi. Bu fotoğraflardan bir tanesi selfie, diğeri ise bir başkası tarafından çekilen bir fotoğraftı. Fotoğraf çekme işlemi tamamlandıktan sonra öğrencilere, çekildikleri iki fotoğraftan hangisinde daha çekici göründükleri soruldu.

Öğrencileri tanımayan 178 gözlemci ise karşılarına gelen fotoğrafları çekicilik, beğenilebilirkik ve narsislik kategorilerinde oyladı. Sonuçta ise çok selfie çeken öğrencilerin, kendilerini selfielerde çekici bulduklarını; ancak bu fotoğraflara bakan bağımsız gözlemcilerin aynı fikirde olmadıkları ortaya çıktı. Çok selfie çekmeyen grubun fikirleri ise gözlemcilere daha yakındı. Ayrıca çok selfie çeken grupta yer alan öğrencilere verilen puanların, narsistlik kategorisinde daha fazla yer aldığı da tespit edildi.

Araştırmacıların cevap vermesi gereken bir diğer soru ise şöyleydi: "Madem selfie çok sevilmeyen bir şey, neden herkes bunu yapıyor?" Bu sorunun cevabı ise psikolojide çokça kullanılan olgulardan bir tanesini, "kendini olumlama yanlılığı" eğilimi olarak gösterildi. Yani insan kendisini selfie fotoğraflarda daha iyi görüyorsa, diğer kimseler ne derse desin bunu yapmaya devam ediyor. 

Tren Raylarında Korkunç Selfie Faciası!

Selfie Çekerken Çatıdan Düştüler!

Antalya'da Kan Donduran Selfie Faciası!

YORUMLAR