'Çok Yakın Bir Gelecekte Sürücülü Otomobiller Yasaklanacak'

'Çok Yakın Bir Gelecekte Sürücülü Otomobiller Yasaklanacak'

Tesla Motors’un sahibi ve CEO’su Elon Musk ilginç bir teori ortaya attı. Musk çok yakın bir gelecekte sürücüsüz otomobillerin yolları devralacağını ve sürücülü otomobillerin yasaklanacağını söyledi.

Elon Musk’ı hepimiz tanıyoruz, kendisi internet üzerinden ödeme yapan Pay Pal ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX gibi pek çok yenilikçi projesiyle girişimci, kaşif ve mucit olarak oldukça tanınan bir isim.

Tesla'nın sürücüsüz otomobil piyasasına da gireceğini anlatan Musk 'Şoförlük yapmak çok tehlikeli bir şey. 1 tonluk bir ölüm aracını bir insanlar sürmemeli' dedi.

Ancak Musk, normal otomobillerden sürücüsüz otomobillere geçişin 20 yıl kadar sürebileceğini, çünkü kullanımda olan tüm otomobillerin bu şekilde değiştirilmesinin çok kapsamlı bir iş olduğunu da düşünüyor. Dünya üzerinde 2 buçuk milyar otomobil olduğunu anlatan Musk bu sürecin zahmetli olacağı görüşünde.

Sürücüsüz otomobillerin insanların kullandığı otomobillerden daha güvenli olduğunu gösteren deliller olduğunu savunan Musk, ancak bu alanda hükümetleri ve ilgili denetçi kurumları ikna etmek gerektiğini de kabul ediyor.

Musk’a göre sürücüsüz otomobiller için bir kaygı duymak son derece yersiz.  Musk sürücüsüz otomobillerde ki yapay zekayı sınırlı olarak tanımlıyor. Musk, 'Asansör gibi bir şey bu. Eskiden asansörü çalıştıran kişiler vardı. Sonradan asansörleri bulunduğunuz kata indirip çıkaran basit bir devre kuruldu ve asansörler otomatikleşti’ diyerek otomobillerin de  böyle evrim geçireceğini savunuyor.

Tesla Motors’un S modeli otomobilleri oto-pilot uygulaması kullanıyor. Bu sayede otomobiller otomatik olarak şerit değiştirebiliyor ve kendi başına park edebiliyorlar.

Tesla Model S Fotoğrafları

Tesla'dan Model S İçin Eşi Görülmemiş Kontrol Paneli

Apple Hissedarları Tesla Motors'u Satın Almak İstiyorlar

YORUMLAR