Çok Yakında Herkes Kendi Uydusunu Uzaya Fırlatabilecek

Çok Yakında Herkes Kendi Uydusunu Uzaya Fırlatabilecek

Aslında bu daha çok teknolojik kurumsal şirketler ve eğitim kuruluşları için müjdeli bir haber. Ancak bireysel teknoloji meraklıları için de bir ışık göründü diyebiliriz.

ABD’de Arizona State Üniversitesinde yapılan bazı çalışmalar uzaya uydular gönderebilmenin artık düşük bütçeli bir durum olabileceğini ortaya çıkarıyor. SunCube FemtoSat adı verilen küçük uzay kapsülleri ile uzaya bazı araştırma uyducukları göndermek mümkün olacak. Evet, yanlış okumadınız uyducuklar diyoruz çünkü SunCube 3 cm’lik bir taşıyıcı küp. Bu küçük tüplerin uzaya gönderme son drece ucuz olacağından özellikle atmosfer ve uzay araştırmaları yapan irili ufaklı şirketlerin ve bireysel meraklıların ilgisini çekeceği düşünülüyor.

Normal şartlar altında uzaya bir araştırma uydusu göndermenin maliyeti 1 kg x 60 - 70 bin dolara mal olabiliyor. Bu yüksek bedel üniversitelerin veya araştırma gruplarının stratosfere araştırma cihazları gönderebilmesi olanaksız kılıyor. SunCube’lar birkaç yüz dolara mal oluyor ve kolayca uzaya fırlatılabiliyorlar.  SunCube’lar  Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) giden roketler arayıcılığıyla yörüngeye oturtulabiliyorlar. Bunun toplam maliyeti ise 3 bin doları bile bulmuyor. 

Dünyayı Bir de Uzay İstasyonundan Seyredin

İşte NASA’nın Uzay Robotlarını Çalıştıran Akıllı Telefon

YORUMLAR