ColorOS 11 Tanıtıldı, İşte Güncellemeyi Alacak Telefonlar

Oppo, Android 11 tabanlı yeni sistem arayüzü ColorOS 11'i tanıttı. ColorOS 11 güncellemesi bugünden itibaren 28 cihaza gelecek. İşte o modeller

Google, Android 11’i geçtiğimiz hafta Pixel cihaz kullanıcılarına sundu, saatler sonra da birkaç üretici beta ve ön izleme programlarını başlattı. Şimdi Oppo, yeni ColorOS 11 arayüzünü tanıttı.

OPPO, işletim sistemi arayüzü ColorOS’in yeni sürümü ColorOS 11’i bugün gerçekleştirdiği online bir etkinlikte tanıttı. Make Life Flow/Hayatı Akışına Bırak konseptiyle tanıtılan ColorOS 11, en yeni Android 11 güncellemesini kullanıcılara getiren ilk OEM işletim sistemlerinden biri olarak tarihe geçti.

ColorOS 11 ile Gelen Yeni Özellikler

ColorOS 11, kullanıcı arayüzü özelleştirmesine odaklanıyor. Kullanıcılar kendi duvar kağıtlarını, yazı tiplerini, zil seslerini ve simgelerini oluşturabiliyor. Güncelleme aynı zamanda Android’in karanlık modunu, üç renk düzeni ve farklı kontrast seviyeleriyle geliştiriyor. OPPO Relax 2.0, kullanıcıların kendi White Noise karışımlarını oluşturmalarına olanak tanırken aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki şehirlerden gelen geniş ve kapsamlı bir ses koleksiyonu sunuyor.

Yeni ColorOS, iş ve günlük kullanım verimliliğini artıran güçlü özelliklerle dolu. Bunlar arasında OPPO ve Google işbirliğiyle oluşturulan ilk yenilik olan ve Google Lens tarafından desteklenen üç parmakla çeviri özelliği bulunuyor.  Bu özellik sayesinde üç parmak hareketiyle çekilmiş basit bir ekran görüntüsündeki metin seçiliyor ve çevriliyor. Başka bir yeni özellik olan Flexdrop, çoklu görevler için kolay ve sezgisel bir çözüm sağlıyor. Öncelikle oyuncular ve videoseverlere fayda sağlayacak bu özellik, kullanıcıların aynı anda video ve metin görüntüleyebilmesine imkan veriyor. Kullanıcılar, yeni uygulama indirmeden de yeni bir Cihaz Kontrol menüsü aracılığıyla farklı akıllı ev cihazları arasında geçiş yapabiliyor ve bunları kontrol edebiliyor. Pil kullanımını en üst düzeye çıkaran Süper Güç Tasarruf Modu, düşük pil durumlarında çalıştırmak üzere kullanıcıların 6 uygulama seçmesine olanak tanıyor. Bunun yanında Pil Koruması, kullanıcı alışkanlıklarını öğrenerek dengesiz güç voltajlarında gereğinden uzun şarj süreçlerinin neden olduğu hasarların önüne geçiyor. Özellik, pil seviyesi geceleri yüzde 80'e ulaştığında şarjı akıllıca duraklatıyor ve kullanımdan sonra kaldığı yerden devam ederek kullanıcılar uyandığında tam şarj sunuyor.

Yüksek kare hızları, sektör için olumlu bir gelişme olsa da akıllı telefonlar genellikle bu nedenle gecikmeler ve takılmalar yaşıyor. Bunun önüne geçmek için ColorOS 11, OPPO'nun tescilli gecikme azaltma motorunu Quantum Animation ile birleştiren UI First 2.0'ı tanıttı. Bu yenilik, RAM kullanımını %45, tepki oranını %32 ve kare hızını %17 artırıyor. Ayrıca, AI Uygulama Ön Yükleme, en çok kullanılan uygulamaları önceden yüklemek için kullanıcı davranışını öğrenerek yükleme sürelerini kısaltıyor. SuperTouch ise kullanıcı senaryolarını akıllı bir şekilde tanımlıyor ve dokunma tepki hızını buna göre optimize ederek sistem akıcılığını artırıyor.

ColorOS 11, Android 11'in yeni eklenen gizlilik seçeneklerini içerirken bir dizi ek gizlilik koruması ve veri güvenliği özellikleri de sunuyor. Private System uygulamaların ve verilerin ikinci bir sürümünün orijinalinden bağımsız olarak çalıştığı ayrı bir sistem oluşturuyor ve yalnızca ayrı bir parmak izi taraması veya parola ile erişilebiliyor. Uygulama Kilidi için oluşturulan yeni bir kısayol, kullanıcıların uygulamaları şifre, parmak izi veya yüz doğrulama yoluyla kilitlemesini sağlıyor. İzin sistemi, uygulama kapatıldığında kamera, mikrofon ve konum erişimini sıfırlayan değiştirilebilir izinlerle geliştirildi. Bunların yanında, otomatik sıfırlama izinleri, uzun süredir kullanılmayan uygulama izin ayarlarını varsayılana döndürüyor. Kapsamlı depolama, kötü amaçlı uygulamaların diğer uygulamaların verilerine erişmesini önlemek için telefon verilerine erişimi kısıtlıyor ve bunu yapmak için kullanıcı izni istiyor.

ColorOS 11 Alacak Telefonlar

Önümüzdeki haftalarda resmi bir sürümle sunulacak olan ColorOS 11'in mevcut beta sürümü, teknoloji meraklısı kullanıcıları yeni özellikleri keşfetmeye ve geri bildirim sunmaya davet ediyor. ColorOS 11, Find X2 Serisi ve Reno3 Serisi'nden başlayarak birbirini takip eden güncellemelerle sunulacak. Tüm yenilikler Find, Reno, F ve A serileri dahil olmak üzere 28 modeli kapsayacak.

  • 14 Eylül'den Başlayarak - Find X2, Find X2 Pro, Find X2 Pro Automobili Lamborghini Edition
  • 30 Eylül'den Başlayarak - Reno3 4G, Reno3 Pro 4G, F17 Pro
  • Ekim'den Başlayarak - Reno4 Pro 5G
  • Kasım'dan Başlayarak - Reno4 4G, F11, F11 Pro, F11 Pro Marvel's Avengers Limited Edition, A9, A92, A72, A52
  • 2021 1. Çeyrekten Başlayarak - Reno 10x Zoom, Reno2, Reno2 F, Reno2 Z, Reno3 Pro 5G, A91, F15
  • 2021 2. Çeyrekten Başlayarak - Reno, Reno Z, A5 2020, A9 2020

YORUMLAR