Com.tr Uzantılı Web Sitesi Adreslerinin Değeri Dudak Uçuklatıyor

Com.tr Uzantılı Web Sitesi Adreslerinin Değeri Dudak Uçuklatıyor

Türkiye'de ".tr" uzantılı 368 bin 165 internet sitesi var. Com.tr uzantılı web adresi pazarının yıllık büyüklüğü ise 8 milyon lirayı geçti.

Türkiye'de ".tr" uzantılı 368 bin 165 internet sitesi var. ODTÜ tarafından verilen ".tr" alan adlarıyla ilgili pazarın büyüklüğü ise yıllık 8,1 milyon lira olarak hesaplandı.

İnternet sitelerine yönelik son dönemdeki DDOS saldırılarının ardından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile ODTÜ arasında ".tr" uzantılı alan adı kontrolüyle ilgili yetki tartışması gündeme geldi. Türkiye'de ".tr" uzantılı 368 bin 165 internet sitesi bulunuyor. Bu alan adları için yıllık 5 ile 25 lira arasında ödeme yapılıyor. Söz konusu alan adlarından yılda elde edilen gelir ise 8,1 milyon lirayı buluyor.

Türkiye’de internet kullanımındaki hızlı artış ve buna paralel olarak artan elektronik ticaretteki gelişmeler alan adlarının daha da önem kazanmasına yol açıyor. Öte yandan ODTÜ'nün alan adlarının veriliş aşamasında alınan paranın nereye harcandığı konusunda şeffaf olmadığı iddia ediliyor. 

Google.com Alan Adı Kazayla 12 Dolara Satıldı, Kriz Bir Dakikada Aşıldı

Xyz Alan Adını Ücretsiz Kayıt Edin!

YORUMLAR