Çöpçatanlık Uygulamaları Erkekleri Mutsuzluğa İtiyor!

Çöpçatanlık Uygulamaları Erkekleri Mutsuzluğa İtiyor

Teknoloji geliştikçe hayatımıza olan etkisi de giderek artıyor. Sosyal medya platformları her zaman avucumuzun içinde ve her anımızı bu mecralarda paylaşıyoruz. Öte yandan Tinder gibi çöpçatanlık uygulamalarında da oldukça aktifiz. Yeni bir araştırma, bu tip uygulamaları düzenli olarak kullanan erkeklerin daha fazla beden kaygısı içinde olduğunu ve özgüvenlerinin sarsıldığını ortaya koydu.

Tinder uygulaması üzerinde yapılan bu araştırmaya göre, erkeklerin kendi yüzlerinden memnun olma oranları daha düşük düzeyde ve vücutlarından utanç duyma oranı da giderek artıyor. Üstelik, kullanıcıların bedenlerini cinsel bir obje olarak değerlendirme olasılığı da bir hayli yüksek görünüyor. 

Tinder'ın değerlendirme faktörleri göz önüne alındığında bu sonuç şaşırtıcı değil. Çünkü sistem 'fotoğrafların ne kadar çekici olursa sen de o kadar çekicisin' mantalitesi üzerine kurulu. Yani bir insanın fotoğrafı ne kadar çekici olursa, dikkat çekme, tıklanma ve beğenme oranları da o kadar artıyor.

Bu uygulamalar bazı yönleriyle kendimizi daha iyi ifade etmemize olanak sağlasa da mental açıdan sağlığımızı tehdit edebilir. Dolayısıyla Tinder gibi uygulamaları kullanırken beklentileri yüksek tutmamak en doğrusu olacaktır. 

 

YORUMLAR