Çöpe Atılan Elektroniklere Ne Oluyor?

Çöpe Atılan Elektroniklere Ne Oluyor?

2015 yılından itibaren ABD New York’ta elektronikleri çöpe atmak kesinlikle yasaklanıyor. Yasağa uymayanlara, attıkları cihaz başına 100 dolar para cezası da bu yeni uygulamanın tuzu biberi. Peki, bu uygulama neden geliyor? İşte çöpe atılan elektroniklerin hikayesi.

New York’da yaşayan 20 milyon kişi 2015 yılında kullanmadıkları TV, müzik seti, monitör gibi elektronik cihazları artık çöpe atamayacaklar. Karar eyalet çapında bir yasak olarak yürürlüğe girecek. Bunun sebeplerinden biri bu cihazların geri dönüşüm için son derece faydalı bir şekilde kullanılabiliyor olmaları. Ancak diğer önemli bir neden ise, çöplerde ya da açık alanlarda biriken bu tip atıkların son derece zehirli maddeler açığa çıkarabiliyor olmaları.

New York’ta bilinçli bir nüfus da var, her yıl yaklaşık 400 ton elektronik cihaz ve malzeme geri dönüşüm noktalarına bırakılıyor. Bu noktalarda sıkı bir denetimden geçen malzemelerin çoğu onarılarak ikinci el dükkanlarda tekrar satılabiliyorlar.

İşe yaramayacak durumda olanlar son derece ince kıyım makinelerinde parçalanıyorlar. Bu parçalar elektronik lazer tarayıcı ayırıcıya sahip cihazlarla plastik, metal gibi tanımlanarak ayrıştırılıyorlar. Bu parçalar hammadde olarak dünya pazarlarına pazarlanabiliyor.

Dünyada yaklaşık her yıl 50 milyon tona yakın elektronik atık üretiliyor. Bu rakamın sadece yüzde 10’u geri dönüşüme gidiyor. Geri kalan atıklar doğada serbest kalıyor ve son derece zararlı atıklara dönüşüyor.

İşte elektronik atıkların dönüşüm hikâyesi

 

Silinen geri dönüşümkutusunu nasıl geri getiririz?

Panasonic Bataryaları Geri Çağırdı

YORUMLAR