Corning, Kolayca Çizilen Galaxy Note 7 Ekranı İçin ''Kol Bozuk'' Savunması Yaptı

Corning, Kolayca Çizilen Galaxy Note 7 Ekranı İçin ''Kol Bozuk'' Savunması Yaptı

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta sizlerle özel bir Galaxy Note 7 çizilme testi videosu paylaşmıştık. Bilindiği üzere Corning, kısa bir süre önce yeni ekran teknolojisi Gorilla Glass 5'i tanıtmıştı. Bu tanıtımın hemen ardından da Samsung, Note 7'yi duyurduğunda yeni amiral gemisinde Gorilla Glass 5'i kullanacağını açıklamıştı. Yeni Gorilla Glass'ın doğal olarak çok daha yüksek dayanıklılığa sahip olması bekleniyordu. Fakat farklı telefonlar üzerinde çeşitli dayanıklılık testleri uygulayan YouTuber Jerry Rig Everything, Gorilla Glass 5'e sahip Galaxy Note 7'yi çizilme testine tabi tutmuştu. 

Videoda Glaxy Note 7'ye uygulanan dayanıklılık testi, Galaxy Note 7'nin ekranının beklenmedik şekilde çizilmesiyle sonlanıyordu. Normalde akıllı telefon ekranları Mohs ölçeğine göre 5. veya 6. derecede baskıdan sonra çizilmeye başlamaktaydılar. Fakat Galaxy Note 7, 3. derece baskıdan sonra çizilmeye başlamış, 4. derecede çizikler gözle görülür hale gelmişti. Eğer videoyu halen izlemediyseniz buradan videoya göz atabilirsiniz:

Aynı videoda karşılaştırma açısından Gorilla Glass 5'e sahip olmayan bir Galaxy S7 Edge de çizilme testine sokuluyor ve S7 Edge çok daha iyi sonuçlar elde ediyordu. Durum böyle olunca Corning firması bu video hakkında bir açıklama yapma gereği duydu. Şirket adına açıklama yapan yetkililer videoyu endüstriyel standartlara uymayan ve dürüst olmayan bir video olarak tanımladılar. Videoda Mohs ölçeğinin ve çizme araçlarlarının kullanılmasına rağmen bu araçların kontrolsüzce kullanıldığı iddia edildi. Gorilla Glass 5'e sahip Note 7'nin üzerindeki çiziklerin camdan değil, kullanılan çizme araçlarından ötürü ortaya çıktığı iddialar arasında. Bu çizme araçlarının üzerindeki metalin sürtünme sonucuyla Gorilla Glass 5'in ekranına transfer olduğu ve çizik gibi göründüğü söyleniyor. Bu materyalin metal olması nedeniyle bezle temizlenmesinin de oldukça zor olacağı belirtilmekte. Bütün bu açıklamaları özetlersek şu sonuç ortaya çıkıyor: "Yapılan test hatalı, telefon çizilmiyor. "

Aynı testte yine aynı çizme araçlarıyla S7 Edge'in de çizilme testine sokulması kafalarda soru işaretleri yaratıyor. Samsung ise konu hakkında halen bir açıklama yapmış değil.

Samsung Galaxy Note 7 ve Galaxy S7 Edge Karşılaştırması

Samsung Galaxy Note 7 ve Galaxy Note 5 Karşılaştırması

Galaxy Note 7 ve iPhone 6S Plus Karşılaştırması

YORUMLAR