Corona Virüsü Aşısı İnsanlar Üzerinde Test Edilmeye Hazır

ABD’li ilaç üretim şirketi Moderna’nın açıklamalarına göre şirketin geliştirdiği corona virüsü aşısı yakında insanlar üzerinde denenmeye başlanacak.

Bütün dünyanın corona virüsü salgınından korktuğu bugünlerde çeşitli ülkelerin virüse karşı geliştirdikleri aşıların haberlerini almaya devam ediyoruz. ABD’li ilaç üretim şirketi olan Moderna’nın açıklamalarına göre corona virüsü için geliştirilen aşı, yakında insanlar üzerinde test edilmeye başlanacak.

Corona virüsüne karşı aşı geliştirilmesine karşın bu aşılar insanlar üzerinde test edilmeden onaylanamıyor. Bu nedenle Moderna’nın açıklamaları umut verici. Şirketin Wall Street Journal'da yer alan açıklamalarına göre aşının iki doz şeklinde uygulanması gerekiyor. İki doz şeklinde uygulanan aşı sayesinde yetişkinlerin enfeksiyona karşı korunması sağlanıyor. Çalışmalar şirketin öngördüğü zamanlamaya uygun olarak ilerlerse aşının insanlar üzerinde haziran ayında test edilmeye başlanması hedefleniyor.

Corona virüsüne karşı geliştirilen aşı her ne kadar umut verici görünse de aşının olası yan etkileri ve bu yan etkilerin neler olabileceği akıllarda soru işareti yaratıyor. Ayrıca aşı etkili olsa dahi dağıtım için aşının onaylanması gerekiyor. Bununla birlikte virüsün yayılmasına karşı sağlık kuruluşlarının aşıyı nasıl kullanacakları da henüz bilinmiyor.

Moderna’nın geliştirdiği corona virüsü aşısının dağıtımına başlanması için ise daha fazla beklememiz gerekiyor gibi görünüyor. Aşının insanlar üzerinde test edilmesine haziran ayında başlanacak olsa da onaylanıp hazır hale gelmesi 2021’i bulabilir.

YORUMLAR