Coronavirüs'e Karşı HIV Aşısı İşe Yarıyor mu? İki Hasta İyileşti

HIV ve meme kanserini tedavi eden ilaçlar işe yarıyor.

New York City'deki iki Coronavirüs hastası, HIV ve meme kanserini tedavi etmek amacıyla geliştirilen deneysel ilaçları aldıktan sonra ventilatörden (solunum cihazı) ve yoğun bakımdan uzaklaştırıldı. Hastaların bu sayede hayata tutunduğu ifade edildi.

Hızla artan COVID-19 vakaları sağlık sistemlerini zorladıkça araştırmacılar da piyasadaki veya geliştirilmekte olan ilaçların enfeksiyonla mücadelede yardımcı olabileceğini bulmak için yarışıyorlar. CytoDyn şirketi tarafından geliştirilen aşının yedi hastada uygulandığı ve ikisinin ciddi boyutta iyileşme gösterdiği öğrenildi.

Leronlimab adı verilen bu ilaç normalde HIV ve meme kanseri tedavisi için test ediliyordu. Fakat doktorlar şu anda leronlimab'ı koronavirüse karşı araştırıyor. Elde edilen ilk bulgularda akciğer iltihabı, pnömoni ve potansiyel olarak ölüme yol açan bağışıklık tepkisini sakinleştirdiği görülüyor.

İlacın üreticisi CytoDyn, acil durumlara karşı kullanmak için 24 bin şişe leronlimab'ın bulunduğunu söylese de FDA'dan onay alınması en erken altı hafta sürecek. Ayrıca yeni koronavirüsü tedavi etmek için şu anda hiçbir ilacın FDA onayı almadığını belirtelim.

YORUMLAR