Cortana Android Üzerinde Nasıl Çalışır? İşte Yöntemler!

Cortana Android Üzerinde Nasıl Çalışır? İşte Yöntemler!

Microsoft Cortana’nın Windows 10 dışında diğer platformlarda çalışmasına izin veren bir port'u açık bırakmış olabilir mi? Bir hacker grubu Android üzerinde Cortana’nın demosunu yapmayı başardı.

Cracking Cortana adı altında bir demo düzenleyen OrangeSec isimli bir grup hacker, Android üzerinde Microsoft’un sanal asistanı Cortana’yı çalıştırmayı başardı. DroidCon 2015 Konferansında 10 dakikaya yaklaşan bir sunum yapan OrangeSec yöntemlerini detaylı olarak anlattılar. Cortana, Android ve iOS'a Geliyor haberimizde Microsoft'un böyle bir planı olduğundan bahsetmiştik. OrangeSec biraz daha erken davranmış görünüyor.

Cortana'ya, Portana diye bir de isim takan OrangeSec, Microsoft servisinin port çıkışlarını kullanarak Cortana’yı Android üzerine taşıyabiliyor. Ortalama bir Android akıllı telefon kullanıcısının altından pek kalkamayacağı bir yöntem olan bu işlem biraz zaman alsa da, sonuç olarak Android platformu üzerinde Cortana’nın çalışması mümkün olabiliyor.

OrangeSec grubu, kullandıkları bu port’u yayınlamayacak ya da kullanıma açmayacaklar. Grup eğer Microsoft sanal asistanı Cortana’yı Windows 10’dan farklı platformlarda kullanmayı hedeflerse dev yazılım şirketine bu konuda destek vermeyi düşünüyorlar. OrangeSec başladıkları bu geliştirmenin daha da geliştirilebileceğini de söylüyor. 

Kişisel Asistan Cortana ile Tanışın

Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey

YORUMLAR