Çorum'da KikiChallenge Cezası Kesildi

Çorum kikichallenge

Çorum Emniyet Müdürlüğü, KikiChallenge cezası kesmeye başladıklarını duyurdu. Son dönemde sosyal medyada popüler olan ve sürücülerin hareket halindeki araçtan inerek dans ettikleri akıma geçit vermeyeceklerini söyleyen Çorum Emniyet Müdürlüğü, trafik cezalarını muhataplarına gönderdi.

Kanadalı şarkıcı Drake’in In My Feelings şarkısı eşliğinde hareket halindeki arabadan inerek dans etme akımı, KikiChallenge olarak adlandırılıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra tüm dünyada popülerleşen ve sosyal medya kullanıcıları arasında popülerleşen KikiChallenge, birçok hazin olayın ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Oluşabilecek kazaları engellemek için harekete geçen Çorum Emniyet Müdürlüğü, trafikte kural ihlali yapan sürücüleri Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ile tespit ederek cezai işlem uyguladığı belirtti. Açıklamada 59 noktadaki 180 kameradan oluşan KGYS'nin trafik denetimlerinde yoğun şekilde kullanımıyla 2017 yılında 7 bin 842 olan cezai işlem sayısının 2018 yılında 11 bin 4'e yükseldiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada KikiChallenge yapan sürücülerin trafiği tehdit ettiğinin altı çizilirken, diğer suçlarla birlikte kameralara KikiChallenge yaparken yakalananların da cezalandırıldığı aktarıldı. Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaysa şöyle oldu: “Trafik kazalarının önlenmesi, trafik kurallarına uyma düzeylerinin en üst seviyeye çıkarılması, kaza sonucu meydana gelen ve yaralanmaların azaltılması ile denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun artırılması amacıyla 2018 yılı sonuna kadar KGYS ile trafik kural ihlallerine yönelik emniyet kemeri, kırmızı ışık ihlali, cep telefonu kural ihlali, kask kullanımı ihlali, çift sıra park ihlali, yaya kaldırımı park ihlali, drift yapan araçlar ve trafiğe kapalı alanlara yönelik motosiklet denetimi yapılarak tespiti yapılan ihlallere 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda ilgili hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılacağı bildirilmiştir.”