Counter Strike: Global Offensive'de Ulusal Değerlerimize Saygısızlık Yapıldı

Counter Strike: Global Offensive'de Ulusal Değerlerimize Saygısızlık Yapıldı

Counter Strike: Global Offensive için dün yayınlanan Operation Wildfire isimli güncelleme ile birlikte oyuna birçok yenilik geldi. Bu güncellemeyle birlikte oyuna eklenen topluluk haritalarının birinde bulunan görseller oyuncularının tepkilerine neden oldu.

1.6 GB boyutundaki Operation Wildfire güncellemesiyle birlikte oyuna yeni oyun modları, yeni operasyon haritaları, yeni dış tasarımlı yaklaşık 16 adet silah ve 1 adet yeni bıçak eklendi. Bunların yanında Counter Strike: Global Offensive topluluğu tarafından yaratılan haritalardan birkaçı da oyuna dahil edildi.

Ancak topluluk haritalarından biri olan "de_mikla", içerisinde bulunan değerlerimize yönelik alaycı ve aşağılayıcı görseller yüzünden oyuncuların dikkatini çekti. Oyundaki alaycı görseller arasında Atatürk görselleri, üzerinde eşek sürmek ve silah kavgalar yazan bir tabela, sexy kebab yazan bir takvim ve bunun gibi alaycı birçok görsel bulunuyordu.

Görselleri fark eden oyunseverler, söz konusu topluluk haritasını Steam üzerinden şikayet ettiler. Durumun farkına varan Valve, de_mikla isimli bu topluluk haritasını Steam üzerinden kaldırdı. Ancak, bu harita oyun üzerinde aktif olarak hala bulunuyor. 1-2 güniçinde de oyundan da kaldırılacağı düşünülüyor. Ayrıca bu topluluk haritasını yaratan kişilerin Rus oyuncular olduğu belirlendi.

İşte de_mikla haritasındaki bazı alaycı ve aşağılayıcı görseller:

  • Haritadaki Atatürk posterlerinden bir tanesi. Çizime ve yazıma baktığınızda alaycı bir şekilde yapıldığını görebilirsiniz.

  • Duvarda yazan yalan medya yazısı:

  • Sexy kebabs yazan bir takvim:

  • Eşek sürmek ve silah kavgaları yazan bir tabela:


YORUMLAR