Cuma İndirimleri Ziyaretçi Sayılarını Yüzde 850 Artırdı

Black Friday internet kullanımı

E-ticaret sitelerine verdiği altyapı hizmetleriyle tanınan Medianova, Amerika’da Black Friday olarak bilinen, büyük indirimlerin yapıldığı Cuma gününe dair ilginç veriler paylaştı. Yapılan açıklamda, geçtiğimiz yılın aynı gününde e-ticaret sitelerine olan ziyaretin yüzde 160 oranında artığı görülürken, bu yıl artış oranı yüzde 850 oranına çıktı.

Muhteşem Cuma, Efsane Günler, Efsane Cuma gibi isimlerle ülkemizde de yapılan devasa indirimler, pek çok internet kullanıcısını 23 Kasım gününde e-ticaret sitelerine yönlendirmişti. Her ne kadar beklenen oranlarda indirimler siteler de görülmedi; ancak belirli ürünlerde yapılan acayip indirimler, ihtiyacı olanları bir hayli mutlu etti.

Konu ile ilgili bilgi veren Medianova CEO’su Serkan Sevim, otomobil ve emlak sitelerindeki trafiğin aynı seviyelerde kalmasına karşın, perakende satışa yönelik sitelerin trafik artışına dikkat çekti. “Bu özel güne yönelik kampanya düzenleyen şirketlerin trafiklerinde çok önemli artışlar olduğunu gözlemledik” diye konuşan Serkan Sevim, “Özellikle beyaz eşya, dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği başlıklarında ciddi artışlar yaşandı. Dikkat çekici diğer bir oran ise lüks segment tekstil firmalarının sitelerinde görülen trafik artışının yüzde 575’e ulaşması. Bu genelde karşılaşılan bir durum değil. Doların artışı ile birlikte ithal malların fiyatlarının yükselmesine karşılık Black Friday’de yapılan indirimler, talebin adeta patlama yapmasına neden oldu” dedi.

2017 yılında Black Friday sırasında en az trafik artışının kuyum sektöründe olduğunun altı çizilirken, “Online kuyumda geçtiğimiz yıl görülen yüzde 10’luk trafik artışı bu yıl yüzde 70’e yaklaştı. Dolayısıyla tüketicilerin bu yıl online kuyumculardaki kampanyaları da çok sıkı takip ettiklerini söylemek mümkün. Oyuncak sektöründeki trafiğin ise bu yıl ortalama yüzde 110 oranında arttığını görüyoruz. Geçen yıl oyuncak satan sitelerdeki trafik artışı yüzde 186 olmuştu, dolayısı ile burada artış oranında bir gerileme söz konusu” ifadeleri kullanıldı.

Medianova’nın verilerine göre, hareketlilik online perakende ile de sınırlı kalmadı. Fiziksel perakendede indirim sağlayan mobil uygulamaların trafikleri geçen yıl yüzde 47 oranında artış gösterirken, bu yıl kaydedilen yüzde 61’lik artış, tüketicilerin online araçları kullanarak fiziksel mağazalardaki indirimlerden yararlanmayan yönelik ilgilerinin de arttığını gösterdi.