Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pardus Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pardus Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Pardus hakkında açıklama geldi. Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendi teknolojisini ve bilimini üretemeyen bir ülkenin, kendi kültüründe ve değerinde de belirleyici olamayacağını belirtti. Pardus hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TÜBİTAK'ın ürettiği Pardus'ta kullanılan teknoloji bize ait olmadığı için geçerli ve yaygın kullanılan bir ürün olmadı" dedi.

Pardus ile alakalı yaptığımız son haber, yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile kamu kurumlarında zorunlu hale geleceği ile alakalıydı. İlk olarak Havelsan'da kullanılmaya başlanacak olan yerli işletim sisteminin, havacılık ve savunma sanayisinde kullanılması düşünülüyordu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pardus ve F klavyenin neden başarısız olduğuna değindi.

"Eğer siz kendi teknolojinizi, kendi biliminizi üretemiyorsanız onun kültüründe ve değerinde de belirleyici olamazsınız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan iki örnek vererek sözlerine devam etti. Pardus işletim sistemi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı, "TÜBİTAK'ın ürettiği Pardus'ta kullanılan teknoloji bize ait olmadığı için geçerli ve yaygın kullanılan bir ürün olmadı" dedi.

F klavyeyi de pas geçmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aynı şekilde başbakanlığım döneminde kamu kurumlarında F klavye kullanılması talimatı verdim ama bir netice elde edemedik. Neden bu teknolojiyi üreten biz değiliz. Bizim kültürümüzde ve medeniyetimizde dünyada iyi olan, güzel olan, faydalı olan ne varsa onu almak, onu kullanmak ve geliştirmek vardır. Reddiye bizde asla yoktur" diye konuştu.

Milli İşletim Sistemi Pardus, Kamu Kurumlarında Zorunlu Hale Geliyor

Türkiye'de PARDUS Kullanım Rakamları ve Getirdiği Net Kar Açıklandı

Pardus'un Yeni Sürümü Kurumsal 5 Hazır

YORUMLAR