Cyborg Hamamböceği Twitter ile Kontrol Ediliyor

Cyborg Hamamböceği Twitter ile Kontrol Ediliyor

İnternet teknolojileri ve klasik bilimin gerçekleştirdiği çalışmalar bir araya gelirse neler olur diyenlere cevap Amerikalı eğitmen ve sanatçı Brittany Ransom’dan geldi: Twitter Böceği. Pek çok bilimkurgu eserinde gördüğümüz cyborg, yani insan ve makinelerin birleşiminden oluşan varlıkların belki de ilk örneklerinden olan bu Twitter kontrollü hamamböceği gerçekleştirilen en ilginç bilimsel projeler arasında yer alıyor.

Ransom yetiştirdiği hamam böceklerinin üzerine birer Arduino donanımı ve özel geliştirilmiş yazılımı yerleştirerek böceği Twitter’a bağlıyor. Daha sonra Twitter üzerinden “@TweetRoach” hesabına atılan “#TweetRoachLeft" ve “#TweetRoachRight” komutlarıyla böceğin sola veya sağa gitmesi kontrol edilebiliyor. Twitter böceğinin üzerindeki donanım böceğin anteninden gelen sinyalleri taklit edebiliyor ve böylece kontrol mekanizması devreye sokuluyor.

Yapılan açıklamalar hayvan severlerin böceklere eziyet yapılıp yapılmadığı sorusuna cevap veriyor. Böcekler tüm gün çalıştırılmıyor ve sadece kısa aralıklarla dönüşümlü olarak kullanılıyorlar. Aynı zamanda bir böceğin 30 saniye içerisinde bir adetten fazla komut alması engelleniyor.

Brittany Ransom projenin canlı varlıkları dijital olarak kontrol etmek üzerine değil, canlıların bu duruma ne zaman tolerans göstererek etkilenmeyecek duruma gelmelerini ölçmek üzerine olduğunu belirtiyor. Böylece giderek teknoloji ile daha da bütünleşen insanların bu duruma tolerans geliştirip geliştirmediklerine dair bilgiler elde edilmesi bekleniyor.

iPad Satışları Surface Tableti 50'ye Katlıyor

YORUMLAR