Daimler, Mercedes Marka 600 Bin Aracını Geri Çağırabilir

Daimler, Mercedes Marka 600 Bin Aracı Geri Çağırabilir

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in ardından bu sefer de Daimler’in Mercedes marka araçların emisyon değerlerinde manipülasyon yaptığı iddia edildi.  

Alman Der Spiegel  dergisinin haberine göre, Almanya merkezli otomotiv devi Daimler, aralarında Mercedes C ve G serilerinin de olduğu tam 600 bin aracını geri çağırmak zorunda kalabilir.

Der Spiegel’'in sayfalarına taşıdığı haberde, Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi'nin (KBA) 2011 yılında patlak veren Volkswagen olayında olduğu gibi, egzos emisyonunda manipülasyona neden olabilecek, kullanılması yasak olan bir yazılımın bulunduğu gerekçesiyle söz konusu araçlarda inceleme başlattığı belirtiliyor.

KBA, habere ilişkin henüz bir açıklama yapmazken, iddiaların kalbinde yer alan Daimer ise Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi'nden konuyla alakalı herhangi resmi bir yazının gelmediğini belirtti. 

Mercedes G Serisi

Mercedes G Serisi

Öte yandan Mercedes’in popüler modeli Vito minibüsünde de aynı yazılımın olduğu söyleniyor. KBA, geçtiğimiz hafta, üzerindeki kuşkular nedeniyle Mercedes Vito’ların geri çağırılmasını istemişti. Bu, bin 370’i Almanya’da olmak üzere yaklaşık 4 bin 900 Vito marka aracın geri çağırılması anlamına geliyor.

Daimler, konuyla ilgili yaptığı açıklama araçların geri çağırılmasına yönelik talebe itiraz edeceklerini belirtirken, araçlarda bulunan bu fonksiyonların, karmaşık bir egzos temizleme sisteminin bir parçası olduğu ifade edildi. 

Bu sistemin aracın farklı sürülme şartlarına göre egzosun temizlenmesini ve aracın kullanım süresinin uzatılmasını sağlamayı hedeflediğini söyleyen Alman devi, herhangi bir manipülasyon yapmadıklarını belirtti.

ABD’de yapılan incelemelerde Volkswagen’in 2009 sonrasında satışa sunduğu dizel motorlu modellerinin bazılarının emisyon ölçüm değerlerinde hileli yazılım kullandığı ortaya çıktıktan sonra Daimler de benzer suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı.