Danimarkalı Araştırmacılar, Uzaya Çıkmak İçin Para Topluyor

Danimarkalı Araştırmacılar, Uzaya Çıkmak İçin Para Topluyor

Danimarka'nın Kopenhag kentinde yaşayan bir grup amatör astronot, uzaya çıkmak için çareyi bağış toplamakta buldu. Alt yörüngeye insanlı uçuş gerçekleştirebilmek için kitle fonlandırma yöntemi ile para toplayan ekip, her şey planlandığı gibi giderse, yaptıkları CopSub Tycho uzay kapsülüne amatör bir astronot yerleştirecek.

Rusya alt yörüngeye uzay aracı göndereli 55 yıl oldu, ancak benzer bir başarı için yola çıkan amatör ekip bu başarıyı kendi imkanları ile hayata geçirmek için yoğun bir mesai harcıyor.

Kendilerine 'Copenhagen Suborbitals' (CopSub) adını veren grup, son 10 yılda topladıkları bağışlar ile bir düzüne roket yapmış ve Baltık Denizi’nde yüzen dubaların üzerinden gökyüzüne fırlatmış. Bazıları gökyüzünü delmeyi başarırken, bazıları ise Baltık denizine düşmekten kurtulamamış.

Uzaya Çıkmak İçin Para Topluyorlar

Ekibin yeni amacı ise CopSub Tycho uzay kapsülüne amatör bir astronot yerleştirerek amatör astronotu alt yörüngeye göndermek. Bu amaç için ekip bağış toplamaya Indiegogo’da devam ediyor.

Uzay misyonuna kendini adamış CopSub üyeleri genellikle Pazar günleri bir araya geliyor. Fakat NASA gibi bir kurum olmadığı için organizasyon daha sade ilerliyor. Dolayısıyla bir kişi birkaç işi yapmak durumunda kalabiliyor.

Danimarkalı Araştırmacılar

Üç gruba ayrılan ekipte; roket motoru ekibi, roketin havaya dikey olarak yükselmesini sağlayan sıvı yakıt motorlarının geliştirilmesi konusunda çalışıyor. Bilgisayar ve elektronik ekibi ise CopSub’ın geliştirdiği roketin merkezi sinir sistemi görevini gören Arduino’nun bir çeşidi olan ‘CSduino’ üzerinde çalışmalar yürütüyor. İletişim ekibi de yolculuğu esnasında roket ile yapımcıları arasındaki iletişimin sağlanmasından sorumlu.

Danimarkalı Araştırmacılar para topluyor

İnsanlı Spica sınıfı roketlerle uçuş görevini önümüzdeki yaz başlatmayı planlayan ekip, Karman hattı olarak bilinen, uzayın giriş noktası olan Dünya’nın yaklaşık 100 kilometre yüksekliğine astronot göndermeyi planlıyor. Bu projenin sırf parçalar için tahmini maliyeti 2 milyon dolar civarında. Ekibin sahip olduğu bütçenin yaklaşık 3-4 katı kadar paraya ihtiyacı var.

Teknolojinin sorun olmadığını, asıl sorunun zaman ve para olduğunu vurgulayan ekip üyeleri, gerekli bütçeyi sağlamak için kitle fonlandırma yöntemini kullanmaya devam edeceklerini ve herkesin desteğini beklediklerini ifade ettiler.

YORUMLAR