DARPA Robotlar Savaşını Güney Koreli Takım KAIST Kazandı

DARPA Robotlar Savaşını Güney Koreli Takım KAIST Kazandı

DARPA’nın Robotics Challenge yarışını Güney Koreli KAIST takımı kazandı. KAIST yarışmanın ödülü olan 2 milyon doları DRC-HUBO isimli robotuyla kazanmayı başardı.

İleri Teknoloji Eseri Robotlar İlk Denemelerinde Burunlarını Yerden Kaldıramadılar haberimizi hatırlarsınız. DARPA'nın test ettiği robotların yarışmaya hazırlanması sırasında yaşadıkları talihsiz kazaları gösteriyordu. DARPA Robotics Challenge yarışması dün tamamlandı. Yarışma çeşitli parkurlardan oluşuyor ve katılan robotların her parkurda aldığı puanla başarısı ölçümleniyordu. Parkurlar araba kullanmak, kapıları açmak, yangın musluğuna hortum bağlamak ve merdivenden inip çıkmak gibi günümüz hantal robotlarının pek de başaramayacağı etaplardan oluşuyordu. Çoğu başaramadı da zaten.

Ancak DRC-HUBO, tüm bu engelleri son derece kıvrak ve zeki mekaniklerle geçmeyi başardı. Güney Koreli KAIST ekibi 2 milyon dolarlık ödülü de ülkesine götürerek robot mekanikleri araştırmalarında bu parayı finans kaynağı olarak kullanacaklarını açıkladı.

KAIST’in tasarladığı DRC-HUBO, özel olarak DARPA Robotics Challenge için tasarlanmıştı. Robotun bir önceki modelinin üzerinde çeşitli modifikasyonlar yapan KAIST takımı yarışmada neredeyse hiç zorlanmadı bile.

Önce DARPA Robotics Challenge parkurlarında DRC-HUBO’yo izleyelim. İkinci videomuz ise KAIST Takımının robotu nasıl yarışmalara hazırladığı ile ilgili. 

Endüstriyel Robot, Samuray Ustasına Karşı Kılıç Kuşandı

Yeni Savaş Canavarı Sikorsky S-97 Raider Denendi

Stephen Hawking Yapay Zekaya Karşı İnsanlığı Uyardı: 100 Yıl Sonra Kıyamet

YORUMLAR