DDoS Saldırısı Düzenleyen Çeteye 12 Ülkede Operasyon

DDoS operasyonu

Çok düşük ücretler karşılığında DDoS saldırıları organize eden WebStresser isimli çeteye operasyon düzenlendi.

Europol tarafından düzenlenen operasyon, 12 farklı ülkenin polis teşkilatlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

WebStresser logo

Denial-of-service attack (DDoS) ya da Türkçe ismiyle Dağıtık Hizmet Reddi Saldırıları, geçtiğimiz yıl bütün dünyanın en önemli gündem maddelerinden bir tanesiydi. Binlerce bilgisayarın tek bir sunucuya yönlendirilmesiyle yapılan saldırılar sonucunda birçok hizmette aksamalar ve duraklamalar görülmüş, devasa maddi zararlar ortaya çıkmıştı.

Avrupa Polis Ofisi ya da kısaca Europol, internet üzerinden açıkça DDoS saldırısı hizmeti veren WebStresser isimli hacker grubunu yakın zaman önce takibe almıştı. Yapılan araştırmalardan sonra gruba üye olanların adresleri ve diğer bilgileri tespit edilirken, dün itibarıyla 12 ülkeye yayılan bir operasyon düzenlendi.

Kapatma Operasyonu (Operasyon Power Off) ismiyle düzenlenen operasyona, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Hollanda başta olmak üzere Avustralya, Hong Kong, Hırvatistan, Kanada, Sırbistan, İtalya ve İspanya polis teşkilatları iştirak etti.

Operasyon sırasında tutuklananların isimleri veya sayılarına dair henüz açıklama yapılmazken, güvenlik uzmanı Brian Krebs, Sırbistan’da 19 yaşındaki Jovan Mirkovic isimli şüphelinin WebStresser operasyonu kapsamında tutuklandığı bilgisine ulaştı. Mirkovic’in Facebook adresi üzerinden WebStresser’daki görevine dair kimi paylaşımlar yaptığını söyleyen Krebs, Mirkovic’in son paylaşımını operasyondan bir gün önce yaptığını söyledi.

Birçok farklı kiralık siber saldırı sistemi gibi WebStresser da saldırı düzenlenecek internet sitesini bir süreliğine erişilemez hale getirmeyi vadediyordu. Sadece 15 dolar karışığında internet sitelerinin trafiklerini engelleyebileceklerini söyleyen WebStresser, bugüne kadar onlarca farklı saldırıya imza atmıştı.