DDoS Saldırısında Kullanılan 300 Uygulama Google Play'den Silindi

DDoS Saldırısında Kullanılan 300 Uygulama Google Play'den Silindi

Güvenlik uzmanları Android cihazlara sızan ve onları DDoS saldırılarında kullanılan WireX botnet'lerine çevirmeyi başaran 300 farklı uygulamayı tespit etmeyi başardılar. 

Akamia isimli bir güvenlik şirketi, ağustos ayının ortalarında bir müşterilerine yönelen DDoS saldırısının kaynağının Android cihazlar olduğu fark etti. Saldırının tamamlanmasının ardından yaptıkları araştırmayla bu saldırının 2 Ağustos tarihinde keşfettikleri bir zararlı yazılımdan geldiğini gördüler. 2 Ağustos'ta çok az cihaza etki edebilen zararlı yazılım, bu sebeple önemli bir tehdit teşkil etmezken, sızılan cihaz sayısının artmasıyla birlikte tehditin de büyüdüğünün altı çizildi.

Google Play üzerindeki video oynatıcılar, zil sesi araçları ve dosya yönetimi gibi popüler kategorilerde yer alan kimi uygulamalar yoluyla Android cihazlara sızmayı başaran bu yazılımın direkt olarak WireX Botnet ile birlikte çalıştığı ve yapılan DDoS saldırısının sınırlarını büyütmek için geliştirildiği de belirtildi. 

Akamia, yapılan saldırıda 70,000'den fazla tekil IP adresinin kullanıldığını söylerken, bu rakama göre en az 100,000 Android cihazın bu virüsten etkilenmiş olabileceğini de kaydetti. Tehditin büyümesiyle birlikte harekete geçen Google, yaptığı araştırmanın ardından WireX ile bağlantılı olan 300 kadar uygulamayı Google Play üzerinden silerek, daha fazla kullanıcının bu sorundan etkilenmesini de engellemiş oldu.

Google Play'de 50 Uygulama 55 Milyon Kişiye Virüs Saçtı

Android Hummer Virüsü Türkiye'yi Tehdit Ediyor!

Yeni Bir Android Virüsü Telefonunuza Gizemli Aramalar Yönlendiriyor

YORUMLAR