DDR4 RAM Fiyatlarının Yükselmesinin Nedeni Belli Oldu

DDR4 RAM Fiyatlarının Yükselmesinin Nedeni Belli Oldu

Eğer yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız bir süre beklemenizde fayda var; zira DDR4 RAM fiyatları bu aralar el yakıyor. Intel'in Skylake işlemci ailesini tanıtmasıyla birlikte masaüstü bilgisayarlarımızda ve dizüstü bilgisayarlarımızda DDR4 RAM modüllerine geçiş yapmıştık. AMD'de halen DDR3 teknolojisi kullanılıyor olsa da dizüstü bilgisayar sektörünün büyük bir bölümü Intel işlemcili dizüstü bilgisayarlara ait. Bu da genel olarak DDR4 RAM tercih oranını yükselten bir durum. Yüksek performanslı oyun bilgisayarlarında da tercih edilen Intel Skylake işlemcilere bağlı olarak masaüstü bilgisayar sektöründe de DDR4 RAM iyi bir kullanım payına sahip. 

Eğer bir süredir DDR4 fiyatları üzerinde araştırma yapıyorsanız bu RAM modüllerinin fiyatlarının geçtiğimiz aya göre yüzde 20-30 arasında yükseldiğine tanık olmuşsunuzdur. Ülkemizde vergiler de hesaba katıldığında bu fark yüzde 30'un da üzerine çıkabilmekte. Bunun sebebi ise RAM üreticilerinin artan DDR4 talebini karşılayamıyor oluşu.

Artan talebin arkasındaki neden ise yeni akıllı telefonlarda DDR4 teknolojisine geçiliyor oluşu. Bilindiği üzere dünya üzerinde bilgisayardan çok akıllı telefon telefon satılıyor; bu da inanılmaz bir DDR4 talebi anlamına geliyor. Üreticiler bu talep karşısında da fiyatları yukarıya çekiyorlar.

DDR4 RAM fiyatlarının önümüzdeki dönemde artması da muhtemel. Çünkü 2017 başında AMD yeni nesil Zen işlemcilerini piyasaya sürecek. Bu işlemcilerle birlikte DDR4 destekli AM4 platformuna geçiş yapılacak. Bu da daha da yükselecek DDR4 talebi anlamına geliyor.

AMD Yeni Nesil Zen İşlemcilerini ve AM4 Platformunu Duyurdu

AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR