Deadpool'u Facebook'a Yükledi, 3 Yıl Hapis Cezası Aldı

Deadpool'u Facebook'a Yükledi, 3 Yıl Hapis Cezası Aldı

Marvel aleminin sevilen karakteri Deadpool’u, beyaz perdede yayınlanmasından sadece 8 gün sonra, Facebook sayfasında yayınlayan Trevon Maurice Franklin, FBI tarafından tutuklandı. 21 yaşındaki genç 3 yıl hapis yatacak.

Franklin’in yüklediği korsan film, 5 milyonu aşkın Facebook kullanıcısı tarafından izlendi. Çevrimiçi korsan filmlerin kontrolsüz yayılımını da hesaba katan FBI, genci filmin 10 farklı fiziksel kopyasını da oluşturduğu gerekçesiyle tutukladı. FBI’ın korsan film peşinden koştuğu o kadar sık görülmese de durumun bir gözdağı olduğu düşünülüyor.

Son dönemde iyice yaygınlaşan korsan film sektörü, telif haklarını adeta yok sayıyor. Topluma zarar vermediği gerekçesiyle meşrulaştırılmaya çalışılan bu suç, aslında ciddi bir hak hırsızlığı. Konu hakkında farklı düşünenler de yok değil. Filmin çekimleri için 58 milyon dolar harcayan 20th Century Fox yayın şirketinin, toplamda 783 milyon dolar gişe hasılatı yapan Deadpool üzerinden yeterince kazandığını savunmak da kulağa çok saçma gelmiyor olsa gerek.

Siz korsan film sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz? Size göre bu bir suç, yoksa bizler için bir ihtiyaç mı?

YORUMLAR