Dell Bilgisayar Kullananlar Dikkat! Şifreniz Çalınmış Olabilir

dell şifre değişikliği

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticilerinden Dell, dün yaptığı açıklamayla kullanıcılarını uyardı. Kimliği belirsiz bir grup tarafından müşteri verilerine saldırı düzenlendiğini kaydeden şirket, kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini istedi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bilgisayar devi, 9 Kasım tarihinde sunucularına saldırı düzenlendiğini açıkladı. Mühendislerinin olayı çok hızlı şekilde engellediğini belirten şirket, saldırının hemen ardından bir iç soruşturma başlatıldığını ve saldırının amacının tespit edildiğini belirtti. Yapılan araştırmadan sonra saldırganların, bazı kullanıcıların isimlerine, elektronik posta adreslerine ve “gizli” şifrelerine ulaşmış olabilecekleri ifade edildi.

Saldırganların sunucularda saklanan bazı verileri görüntüleyebildiklerini aktaran Dell, bu verilerin sunucuların dışına çıkartılıp çıkartılmadığından ise emin olamadı. Kullanıcılara ait kredi kartı verileri ya da “diğer hassas bilgiler” ise saldırının hedefleri arasında değildi.

dell hack

Dell şifrelerinizi değiştirin

Bir ihtiyat tedbiri olarak kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini isteyen Teksas merkezli şirket, özellikle Dell.com adresinde kullanılan, kullanıcı adı ve şifreleriyle bilgisayarındaki kullanıcı adı ve şifreleri aynı olan kullanıcılarından şifre değişikliği istedi.

Bütün bu şifre değişikliği isteğinin, saldırganların çabalarını tamamen beyhude çıkarmak adına yapıldığı anlatılırken, Dell kullanıcılarının endişe duymamaları, muhtemelen herhangi bir verinin sunucular dışına çıkarılamadığı tekrar hatırlatıldı.