Denizlere Petrol Sızmasını Önleyecek Drone: Naviator

Denizlere Petrol Sızmasını Önleyecek Drone: Naviator

Su altında gözlem yapma kapasitesine sahip "Naviator" üzerinde yaklaşık 5 yıldır çalışılıyor. Su altında hareket ederek araştırma yapabilen bu drone, özellikle denizlerin kirliliğini ölçmekte kullanılacak.

Buna benzer işlevleri olan pek çok benzer cihaz geliştirilmiş olsa da aslında Naviator bir ilk. Aracın geliştiricisi ABD'deki Rutgers Üniversitesi'nde Mekanik ve Uzay Bilimleri Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Javier Diez, bu drone hakkında; "Geliştirdiğimiz araç yani Naviator, aynı zamanda havada da hızlıca konuşlandırılarak arama ve kurtarma, liman kontrolleri ve benzeri incelemelerde kullanılabilecek. Bunun yanı sıra, denizdeki petrol ve doğalgaz operasyonları Naviator sayesinde yakından takip edilebilecek." dedi.

Oldukça işlevsel kullanım alanlarına sahip olan Naviator, en son 20 Haziran 2017'de bacakları denizin altına kadar uzayan bir köprünün su altı bağlantılarını kontrol etmek için de kullanıldı.

Naviator karada ve suda hızla hareket edebiliyor, bu özelliği cihazın daha az insan etkileşimine ihtiyaç duyması açısından büyük bir avantaj, çünkü bu durum kısaca az zaman ve para harcanması anlamına geliyor. Naviator'ın bu özellikleriyle, olası petrol sızıntılarını önlemek için de kullanılabileceği düşünülüyor.

Drone Gürültüsüne Son! İşte Karşınızda Pervanesiz Drone

Drone Kullanarak Hırsızları Yakalattılar!                                                                                                             

YORUMLAR