Deprem Şiddetini Artık Cep Telefonlarımız Ölçecek

Deprem Şiddetini Artık Cep Telefonlarımız Ölçecek

Ceplerimizde taşıdığımız akıllı telefonlar gün geçtikçe birçok yeni özellik kazanıyor. Parmak izi okuyucular, göz hareketlerini algılayan sensörler, daha güçlü işlemciler ve donanım, daha kaliteli fotoğraflar çeken kameralar mobil cihazların nimetleri arasında. Yeni geliştirilen bir uygulama ise cep telefonlarının ve tabletlerin nimetlerine bir yenisini daha ekleyecek.

Californiya Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen akademik bi çalışma neticesinde MyShake adlı uygulama geliştirilmiş ve dünya çapındaki Android akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının faydalanması için hizmete açılmış. MyShake temel olarak mobil cihazınızı bir cep rasathanesine dönüştürüyor. MyShake'in temel fonksiyonu mobil cihazınızın etrafınızdaki titreşimlerin deprem olup olmadığını algılamasını sağlamak. Uygulama bu iş için rasathanelerde kullanılan deprem ölçme sisteminin basitleştirilmiş bir versiyonunu cep telefonlarınızda aktifleştiriyor.

MyShake sarsıntıları algılamak için Android cihazınızın hareket sensörlerini kullanmakta. Uygulama sürekli aktif kalıyor ve küçük titreşimleri takip ediyor. Bu titreşimlerdeki değişiklikler kullanıcıya bildiriliyor. MyShake basit bir deprem şiddeti ölçme aracı olmanın yanısıra içinde depremden korunma ile ilgili hayat kurtaran bildiler, tarih boyunca gerçekleşmiş büyük depremlerle ilgili bilgiler gibi ek içeriklere de yer veriyor.

MyShake uygulaması sayesinde California Üniversitesi geniş bir veri ağı kurmayı ve bu ağı ileride kullanıcılara deprem uyarısı gönderme amaçlı olarak kullanmayı planlıyor. Depremlerin zararlarının azaltılması projenin diğer hedefleri arasında.

YORUMLAR