Depresyonda Olup Olmadığımızı Tanımlayabilen Bir Uygulama Geliştiriliyor

Depresyonda Olup Olmadığımızı Tanımlayabilen Bir Uygulama Geliştiriliyor

Akıllı telefonlar tüm sağlık verilerimizi tarayabilecek düzeye uygulamalar sayesinde ulaştılar. Peki, depresyonda olup olmadığımızı da anlayabilirler mi dersiniz?

Illinois’de bulunan Northwestern Üniversitesi yazılım laboratuvarları, yeni bir uygulama üzerinde çalışıyorlar. Purple Robot adı verilen uygulama (Mor Robot), GPS verilerinden, internet dolaşım alışkanlıklarının değişimine kadar tüm akıllı telefon aktivitelerini takip ediyor. Bunları kendi veri tabanında değerlendirerek depresyon seviyenizi size bildiriyor. Purple Robot sadece telefon alışkanlarını değerlendirmiyor, telefonlara eklenecek bazı sensörler sayesinde metabolizmanızın değişimlerini de eş zamanlı olarak algılayabiliyor. Böylelikle duygusal dışa vurumların, akıllı telefondaki aktivitelere nasıl yansıdığını ve bu esnada vücudunuzda yaşanan değişiklikleri ölçümleyerek sonuca ulaşıyor.

Üniversitenin yaptığı açıklamaya göre, bu durum kullanıcılar için iki açıdan önem taşıyor. Bunlardan birincisi, kişinin kendi değerlendiremediği ruh durumunu ölçümleyebilmesi. İkincisi ise depresyon durumundan çıkmak için davranışlarını değiştirebilmesi. Northwestern Üniversitesi yazılım laboratuvarlarına göre, kullanıcıya bu avantajları sağlayacak olan Purple Robot, kullanıcıların depresyona karşı önlem alabilmesine de olanak tanıyor. Purple Robot, depresyona bağlı oluşması muhtemel pek çok sağlık bozukluğunun önüne geçilmesine yardımcı olacak.

Stresle Başa Çıkmak İçin Android Uygulamaları

En İyi Spor Uygulamaları

Verimliliğinizi Artıracak Android Uygulamaları

YORUMLAR