Depth-VR ile Monitörünüzdeki Görüntü Canlanıyor!

Depth-VR ile Monitörünüzdeki Görüntü Canlanıyor!

Eğer sanal gerçeklik konusu ilginizi çekiyorsa bu yeni proje oldukça hoşunuza gidecektir. Depth-VR adı verilen bu sanal gerçeklik sistemi klasik sanal gerçeklik gözlüğü örneklerinden çok daha fazlasını sunabilen bir sistem. Depth-VR'ın çıkış noktası yaygın olarak kullanılan monitörlerde bakış açınız değişmesine rağmen görüntünün hep aynı kalması ve bu durumun ekranınızın düz gibi görünmesine yol açması. Bu ilginç projebu durumu tamamiyle değiştirebilmekte. Bu işi ekranınızdaki görüntülere klasik 3 boyutlu görüntü sistemlerinde olduğu gibi derinlik katmanın yanında perspektif de kazandırarak başarabiliyor. Bu sayede başınızı sağa veya sola döndürdüğünüzde ekrandaki görüntülerin konumları da değişiyor.

Depth-VR, Oculus Rift gibi sanal gerçeklik gözlüklerinden önemli farklara sahip. Bu farklardan en büyüğü bu sistemi hem klasik 2 boyutlu monitörler veya televizyonlarla kullanabiliyor olmanız, hem de 3 boyutlu monitör veya televizyonlarla kullanabiliyor olmanız. Bunun yanında Depth-VR ile birlikte gelen hareket kontrol sistemi sayesinde ekrandaki görüntüler ile fiziksel olarak etkileşime geçebiliyorsunuz. Depth-VR'ı öne çıkarabileceken önemli unsurlardan bir diğeri de maliyeti. Oculus Rift ile karşılaştırıldığında çok daha düşük maliyete sahip olan Depth-VR tüketicilerin kolayca saatın alabileceği bir fiyata sahip olacak. 

Depth-VR monitör veya televizyonunuzun üzerine tutturacağınız ve bilgisayarınıza bağlayacağınız hareket algılama ünitesi, Depth-VR gözlüğü ve hareket kontrolcüsünden oluşan bir sistem. Bu sistem yazılımsal olarak güncel uygulama ve oyunlara kolay bir şekilde adapte edilebiliyor. Windows, Mac ve Linux desteğine sahip Depth-VR, kolayca kullanılabilen Unity eklentisi ve yazılım geliştirme kiti sayesinde geliştiricilerin işini zahmetsiz hale getiriyor.

Depth-VR özellikle oyunlarda öne çıksa da medika data ve 3 boyutlu modelleme uygulamalarında da kullanılabilecek. Bu projenin geliştirilebilmesi ve seri üretimine geçilmesi için Kickstar üzerinden projeye destek olabilirsiniz:

https://www.kickstarter.com/projects/ncf/depth-vr-3d-world-jumping-out-of-your-screen?ref=category

Havada Süzülen UFO Şeklindeki Hoparlör Görenleri Büyülüyor

YORUMLAR