Derinize Dokunarak Elektronik Cihazları Kontrol Edin!

Dokunmatik Deri

Küçük bir plastik parçasına veri aktarma özelliği kazandıran bir grup bilim insanı, böylece oldukça ilginç bir teknolojinin önünü açtı.

Almanya’da bulunan Saarland Üniversitesinde görevli olan öğretim üyeleri, bilim kurgu filmlerinde görsek şaşırmayacağımız dokunmatik deri teknolojisini tanıttılar.

Dokunmatik Deri

Geliştirilen yeni teknolojiyle birlikte plastik bir çıkartmanın üzerine püskürtülen mürekkebin, farklı noktalara dokunmatik özelliği kazandırdığı söylendi. Oldukça ince tasarlanan plastiğin çoklu dokunma yeteneği bulunduğu ve bu özellik sayesinde akıllı telefonları ya da tabletleri kontrol edebildiği belirtildi. Izgara şeklinde düzenlenmiş iki farklı elektrot katmanının birbirine yapıştırılması suretiyle oluşturulan dokunmatik bölgenin, birçok farklı elektronik cihazla etkileşime girebileceği ve geliştirilmesi durumunda akla hayale gelmeyecek teknolojilere ön ayak olabileceği dile getirildi.

Plastik yüzeylerle birlikte içerisinde algılama işlemlerini yapabilmesi için küçük bir çip ve bağlantı sağlamada kullanılan Raspberry Pi Zero barındıran plastik yüzeyin, üzerinde çalışmaların devam ettiği söylenenler arasında kendine yer buldu. Araştırmayı yapan ekip, şimdilik bu teknolojiyle birlikte LED ışıkları, bir bilekliği ve müzik çaları rahatlıkla kontrol edebildiklerini söylerken, metin mesajı gönderme için çalışmaları hızlandırdıklarını vurguladılar.

Henüz geliştirme aşamasının başında olmasına rağmen birçok etkinliği gerçekleştirebilen ve ilerleyen günlerde daha fazla yeteneğe kavuşması muhtemel olan yeni teknolojinin, bütün elektronik cihazları kontrol eder hale getirilmesinin planlandığı ifade edildi.