Derslerin Başlama Saatleri Kötü Notlara Neden Oluyor

Ders Notları Uyku Düzeni

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir araştırma, derslerin başlama saatlerinin kötü notlara neden olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Bilim insanları, derslerin başlama saatleriyle 24 saatlik döngüleri birbirini tutmayan öğrencilerin daha kötü notlar aldıklarını söylediler. 

Berkeley Üniversitesinde görevli bilim adamları tarafından yapılan ve Scientific Reports isimli akademik dergide yayınlanan bir araştırma kapsamında, ABD’de yaşayan 15,000 öğrencinin çevrim içi hareketleri gözlemlendi. Öğrencilerin hangi saatler arasında internete bağlı olduklarını tespit eden araştırmacılar, deneyin konusu olan 15,000 öğrenciyi “gececi”, “gündüzcü” ve “sabahçı” olarak üç kategoriye ayırdılar.

Bunun sonucunda, ders saatleriyle 24 saatlik döngüleri birbirine uymayan öğrencilerin notlarının bir hayli düşük olduğu tespit edildi. Örneğin; daha çok gece saatlerinde aktif olan öğrencilerin, sabah saatlerinde derse başlamaları durumunda, notlarında ciddi bir düşüş yaşandığı görüldü.

Makalenin ortak yazarlarından Benjamin Smarr, “Öğrencilerin büyük bölümünün ders saatleri sebebiyle ‘jet lag’ yaşadıklarını ve bu durumun akademik performanslarına etki ettiğini gördük.” açıklamasında bulundu. Smarr, “En büyük problemi, erken saatlerde başlayan dersleri alan gececilerin yaşandığını gördük. Bununla birlikte sabah erken kalkıp, geç saatte ders alan ya da gündüzcü olup, akşam derslerine katılanların da benzer zorlukları yaşadıklarını tespit ettik.” yorumunda bulundu. Her insan için farklı biyolojik saatler olabileceğinin altını çizen araştırmacılar, bu sebeple hepsi için tek bir çözümün yaratılamayacağını yani her öğrencinin biyolojisine uygun ders saatlerinin ayarlanmasının çok zor olduğunu vurguladılar.

Sosyal jet lag olarak adlandırılan ve kişilerin uyku düzenleri sebebiyle sosyal hayata ayak uyduramamalarını tanımlayan problemin, sadece uykuyla alakalı olmadığı, alkol bağımlılığı, obezite ve tütün kullanımıyla alakalı ortaya çıkabileceği de söylenenler arasında yer aldı.

YORUMLAR