Detay Maxinet'e Operasyon! Çok Sayıda Gözaltı Var

Detay Maxinet Operasyon

Çiftlik Bank olayının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, onlarca saadet zinciri uygulamasını incelemeye başlatmıştı.

Çiftlik Bank’tan sonraki en büyük dolandırıcılık girişimlerinden olan Detay Maxinet’e ise bugün operasyon düzenlendi. Operasyon sonrası şirketin birçok yetkilisi ve çalışanı gözaltına alındı.

Detay Maxinet Operasyon 1

Herhangi bir bilgisayarı açık tutmak suretiyle para kazanma vaadinde bulunan Detay Maxinet, binlerce üyeye ulaşmış ve Çiftlik Bank gibi milyonlarca liralık gelir elde etmişti. Bir süredir Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından incelenen şirket hakkında nihai rapor hazırlandı ve rapor sonrasında savcılık birçok kişinin tutuklanmasına karar verdi. Yapılan operasyonla şirketin sahibi Alper Tetiker ile birlikte 20’yi aşkın kişi gözaltına alındı. Şirket avukatı Hürriyet'e yaptığı açıklamada “Şirketin çaycısı dâhil birçok kişi gözaltına alındı" dedi.

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, katılımcılarına kolay para vaadinde bulunan Detay Maxinet’e operasyon düzenledi. Londra merkezli Kairos sistemini Türkiye’ye uyarlayarak 16 milyon dolar para toplayan şirkete sabah saatlerinde büyük bir operasyon düzenlenirken, çok kişi gözaltına alındı. Detay Maxinet Avukatı Harun Şimşek, soruşturma ile ilgili gizlilik kararı verildiğini belirtti. Av. Şimşek, yürütülen soruşturmanın, bakanlık müfettişlerinin hazırladığı rapor olduğunu belirterek, "İfade işlemlerine bugün veya yarın başlanmasını bekliyoruz. İfade işlemleri sonrası müvekkillerimin serbest bırakılmalarını bekliyorum" dedi. Av. Şimşek, gözaltına alınan isimlerin, şirketin sigortalı çalışanları olduğunu kaydetti.