Dev Teknoloji Şirketlerinde Deprem, İşten Çıkarılan Eleman Sayısı 360 bini Buldu

Dev Teknoloji Şirketlerinde Deprem, İşten Çıkarılan Eleman Sayısı 360 bini Buldu

 Intel, IBM, HP, Dell, Cisco, Oracle Gibi teknoloji devlerinin bu yılsonuna kadar sadece ABD’de 63 bin kişiyi işten çıkaracak. Ancak teknoloji sektöründe küresel olarak işini kaybedenlerin sayısı bu yıl 360 bini bulacak.

Cisco System şirketinin hafta başında ABD’de 5 bin 500 kişiyi sene sonuna kadar işten çıkaracağı açıklaması, dikkatlerin teknolojik şirketlerin istihdam sıkıntısına çekiyor. Sadece Cisco ile sınırlı olmayan bu durum hem ABD’de hem de küresel olarak teknoloji şirketlerinde kariyer yapmaya çalışanların gözünü korkutuyor. Intel Nisan ayında 12 bin işçisiyle yollarını ayırırken, Dell 10 bin kişi ile anlaşmasını sonlandırdığını açıklamıştı. Sene başında Microsoft’un cep telefonu departmanından 2 bine yakın işçiyi çıkarması bu rakamların yanında sönük kalsa da teknolojinin devleri büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Sadece ABD’de Intel, IBM, HP, Dell, Cisco, Oracle Gibi teknoloji devleri bu sene sonuna kadar 63 bin kişiyle yollarını ayıracak. Ancak bu durum, dev bir sıkıntının en küçük halkası. Çünkü küresel olarak bu rakam 360 bini geçiyor.

Diyelim ki Google'da Çalışıyordunuz ve Bir Şekilde Ayrıldınız, Bakın Başınıza Neler Gelebiliyor

GoPro Satışların Düşmesiyle Çalışanlarını İşten Çıkarmaya Başladı

Microsoft Nokia Hatasının Bedelini Çalışanlarına Ödetti, 7 Bin Kişi İşini Kaybetti

YORUMLAR