Yerli Malı Dev Tünel Kazma Makinesi, İstanbul'u Delik Deşik Edecek

Yerli Malı Dev Tünel Kazma Makinesi, İstanbul'u Delik Deşik Edecek

Türkiye, dünyada tünel delme makinesi üreten 8 ülkeden biri, bunu biz iddia etmiyoruz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan söylüyor. Bakan, bunun yanı sıra İstanbul'a inşa edilecek 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde, 16,8 metre çapında bir tünel delme makinesi kullanılacağını da sözlerine ekliyor.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Arslan ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, E-Berk Makine ve Metalurji AŞ'nin ürettiği Türkiye'nin ilk yerli tünel açma makinesinin tanıtımına katıldılar. Bakan Aslan, yeni tünel açma makinesinin "adeta bir fabrika gibi" olduğunu, 80 ile 100 metre kadar tünel kazabildiğini söyledi. Makinenin bir taraftan tüneli kazarak diğer taraftan arkasından beton enjekte edilerek tüneli tamamlayacağını da ifade etti. Makine 45 dakikada 1 metrelik bir tünel segmetini tamamlayabiliyor.

Aslan yeni makineyi işaret ederek, "Şimdi hedefimiz İstanbul'da yapacağımız 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde 16,8 metre çapında tünel delme makinesi kullanmak. Bunları her projede özel olarak sipariş etmek zorundasınız. Tünelin çapı ve zeminin yapısı gereği özel olarak imal ettiriyorsunuz. Bugün dünyanın 8. tünel delme makinesi üreten ülkesi haline geldik." dedi.

Arslan, bir ilki gerçekleştirerek tünel delme makinesi yapan şirkete düşen sorumluluğun, bununla yetinmemek olduğunu da ifade ederek, "Yakın zamanda 8 metre çapında tünel delme makinesi planlamaları var. Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla ve hükümetimizle her türlü desteği vermeye hazırız." açıklamamasında bulundu.

Elon Musk Şimdi de Tünel Kazmak İstiyor!

Elon Musk, Tünel Açma Makinesi için İsim Önerilerinizi Bekliyor

YORUMLAR