Devasa Kara Delikler Birbirleriyle Çarpışırken Görüntülendi

Kara delik birleşmesi

Bilim insanları daha önce yaptıkları araştırmalarda kara deliklerin birleşebileceğine dair kimi kanıtlar bulmuşlardı.  Yapılan ilk araştırmalarda bu birleşmelerin küçük çapta olduğu düşünülürken, elde edilen yeni bilgiler devasa kara deliklerin dahi bir araya gelebileceğini ortaya koydu.

Astrofiziksel jet dalgalarının – kara delikler tarafından yayılan iyon içerikli güçlü dalgalar - haritalarını inceleyen gökbilimciler, kara deliklerin çarpıştıklarına ya da birleştiklerine dair güçlü ipuçları buldular. Böylesine birleşimlerin galaksileri yiyip bitirecek kadar büyük güçler ortaya çıkarabileceğini söyleyen bilim insanları, hayal edilemeyecek kadar güçlü olan bu birleşimlerin ilk defa görüntülendiğini aktardılar. Dahası ortaya çıkan gücün, evrenin nasıl çalıştığını ve evirildiğini göstermesi açısından da önemli olduğu vurgulandı.

Kara delik birleşmesi 2

(Kara deliklerin dansı - jet radyo haritası M. Krause/University of Hertfordshire)

“Astrafiziksel jet haritalarını bilgisayar simülasyonlarında çok uzun süredir çalışıyoruz” diyen Birleşik Krallık’taki Hertfordshire Üniversitesinden Martin Kruse, “Bu, en güçlü radyo kaynaklarının radyo haritalarında yapılan ilk sistematik yüksek çözünürlüklü karşılaştırmaydı. Kaynakların dörtte üçünde jet devinim ile uyumlu olan ibareleri bulmak, bizi şaşırttı” açıklamasını yaptı.

Yaptıkları bilgisayar simülasyonlarını gerçeğe taşımak adına MERLIN teleskoplarını kullanan araştırmacılar, elde ettikleri verileri sıkıştırarak, yukarıda gördüğünüz görüntülere ulaşmışlar ve aldıkları sinyallerin birçoğunda güçlü birleşme ibareleri bulmaktan şaşırdıklarını söylemiş oldular. Araştırılan 33 jet kaynağının 24 tanesinde yani yüzde 73’lük kısmında kara deliklerin dansına dair detaylar bulan bilim insanları, bugüne kadar keşfedilmemiş bir yeniliğin de altına imza attılar.

Araştırmaları daha ileriye taşımak için yeterli teknolojinin henüz elimizde olmadığı söylenirken, kara deliklerin dansına dair yapılan ilk araştırmalar ve elede edilen görüntülerin, önümüzdeki günlerde yapılacak daha ayrıntılı bilimsel çalışmaların kapısını aralayacağı da söylenenler arasında yerini aldı.