Diablo İçin Hazırlanan Görsel Ukrayna'nın Sembolü Oldu

Diablo İçin Hazırlanan Görsel Ukrayna'nın Sembolü Oldu

2011 yılında Blizzard'ın düzenlediği çizim yarışmasında ortaya çıkan ve Toby Lewin tarafından hazırlanan bir Diablo görseli, geçtiğimiz gün Ukrayna'da hiç beklenmedik bir yerde ortaya çıktı. 

Ukrayna'nın Donbass bölgesindeki Rus yanlısı militanların ayaklanmasıyla başlayan Ukrayna İç Savaşı, Rusya'nın direkt olarak çatışmalara dahil olmasıyla alevlenmiş ve birçok insanın ölümüyle sonuçlanan çatışmalar yaşanmıştı. Yaşanan çatışmaların ardından Kırım bölgesi resmi olmasa da Rusya'ya katılmış, Doğu Ukrayna'nın bir kısmı da yine resmi olmayan yollardan bağımsızlığı ilan ederek, Rusya'ya katılma çabasına girmişti. Tüm bu olaylar yaşanırken asker ve sivil olmak üzere on binlerce insan da hayatını kaybetmişti. 

Çarşamba günü Ukrayna'da düzenlenen bir törenle açılan ve Ruslarla savaşırken hayatını kaybeden askerleri onurlandırmak için yapılan anıtta kullanılan ve Ukrayna'nın Ruslara karşı olan savaşını temsil eden görsele dair oldukça ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. 2011 yılında Blizzard düzenlediği ve hayranlardan gelen en iyi "fan art" çalışmasını belirlemeye çalıştığı yarışma sırasında ilk kez görücüye çıkan çizim, Diablo serisinde yer alan Tyrael isimli karakterden hareketle hazırlanmıştı. Yarışmaya katılmasının ardından internetin her köşesine ulaşmayı başaran çalışma, açılışı yapılan anıtın önünde de kendisini gösterdi. Ukrayna'ya ait sembollerin çizime eklenmesiyle birlikte daha ilginç bir hal alan Tyrael, böylece anıtla birlikte ölümsüzlüğe de ulaşmış oldu.

Çizimin sahibi Toby Lewin, kendisine hiç kimsenin ulaşmadığının altını çizerken, Tyrael çizimini her gün başka bir yerde gördüğünü ve bugüne kadar kimsenin kendisine ulaşmadığını; ancak Ukrayna'daki olayın daha rastgele ve ilginç olduğunu söyledi. "İnternet üzerinde satılan posterlerde ve mouse pad'lerde çizimin kullanıldığına dair daha önce birçok kez mesaj almıştım ama bu bir savaş anıtı" diyen Lewin şaşkınlığını saklamazken, çiziminin anıtta kullanılmasında herhangi bir sakınca görmediğini ve durumdan üzüntü duymadığını da dile getirdi. 

Blizzard Klasiklerini Sevenlere Müjde! Diablo 2, Warcraft 3 ve Starcraft'ın HD Versiyonları Geliştirilecek!

YORUMLAR