Dikkat! Android Telefonlara Gelen Bir SMS Banka Bilgilerinize Ulaşıyor

Dikkat! Android Telefonlara Gelen Bir SMS Banka Bilgilerinize Ulaşıyor

Güvenlik analizleri yapan bir firma, şimdilik sadece Rusya’da kendini gösteren RuMMS isimli bir virüsün, SMS yoluyla Android kullanıcıların banka hesabına ulaştığını ve para çaldığını keşfetti.

FireEye isimli firma, RuMMS ismini verdiği zararlı yazılımın, şimdilik sadece Rusya’da yaşayan Android kullanıcılarını tehdit ettiğini söylese de bütün Dünya için tehlike oluşturduğunun altını çizdi. İlk kurbanın 18 Ocak tarihinde parasını kaybettiğini tespit eden FireEye, bugüne kadar 2,729 farklı kişinin bu tuzağa düştüğünü açıkladı. Bunlardan 380 kişi Ocak, 1,169 kişi Mart ve 413 kişi ise Nisan ayında bu SMS’in kurbanı oldu.

SMS Mesajlarına Dikkat Edin

RuMMS karmaşık bir dağıtım sistemi kullanmıyor. Banka hesabınıza ulaşmak için herhangi bir açığı ya da internet tabanlı bir saldırı düzenlemiyor. Tamamen mağdurların dikkatsizliklerini ve bir anlık hatalarından yararlanıyor.

Android kullanan telefonlara basit bir SMS geliyor. SMS’de bir internet sitesine gitmeniz söyleniyor ve sitenin adresi yer alıyor. Bir arkadaşınızdan gelmiş gibi görünen bu SMS sonrasında, siteye tıklarsanız başınıza hiç beklemediğiniz durumlar gelebiliyor.

İnternet sitesine tıkladığınızda karşınıza MMS mesajlarını görüntülemenizi sağlayan bir uygulama çıkıyor. Uygulamayı indirdiğinizde ise telefonunuzda uygulamaya dair herhangi bir logo ya da benzeri şey göremiyorsunuz. Sanki hiç yüklememiş gibi göründüğünüz o uygulama ise alttan alta çalışarak size dair bilgileri topluyor ve bunu SMS’i gönderen kişilerle paylaşıyor.

SMS Virüsünden Nasıl Kaçılır?

Aslında bu tamamen sizin dikkatinize kalmış bir durum. Telefonunuza gelen SMS’lere dikkat eder ve yukarıda arkadaşınızın ismi var diye her internet sitesine güvenmezseniz, bundan kurtulmanız çok basit. Yine de böylesine bir virüsün bilinçli kullanıcıları hedeflemediğini de söyleyelim. Henüz Türkiye’de böyle bir mesajla karşılaşmamış olsak da çevrenizdeki kişileri uyarmak isteyebilirsiniz.

Virüsün oldukça zararlı olduğunu ise tekrar belirmemize gerek yok. Yapılan araştırmaya göre bu virüsün bulaştığı kişilerin banka hesaplarından 9 dolar yani 25 liraya yakın para çekilmiş. Düşük bir meblağ olduğu için fark edilmesi de oldukça güç. Bugüne kadar 300farklı versiyonu keşfedilen bu virüs, sürekli yenileniyor ve tehdit seviyesini arttırıyor. Bunun için şimdiden konuya hazırlıklı olmak ve gelen SMS’lere dikkat etmenizde yarar var.

Yüzlerce iOS ve Android Uygulaması FREAK Virüsü Taşıyor

Geleceğin Kötücül Yazılımları Bugünün Güvenlik Uygulamalarına Karşı

YORUMLAR